Hoe is het wonen in Terherne?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen let op andere dingen dan iemand die alleen woont. Terherne is een wijk in De Fryske Marren met 705 inwoners. Met minder dan duizend inwoners telt de wijk niet mee voor het midden van de woonwijken van De Fryske Marren. Tegenover het midden van de woonwijken van De Fryske Marren valt vooral op: een basisschool veel verder weg (4,1 km tegen 0,6 km) en een oprit van een hoofdweg veel verder weg (6,5 km tegen 1,2 km). Hieronder staan alle feiten, telkens naast dat midden.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
Terherne in vijf thema's
- Terherne
- het midden van de woonwijken van De Fryske Marren
- Nederland
- de andere woonwijken, bij de kerncijfers
- acht van de tien adressen in de wijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
Een hogere woningwaarde en veel minder huurwoningen van een woningcorporatie dan in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren; ongeveer gelijk: huurwoningen, eengezinswoningen en koopwoningen.
Meer eengezinswoningen en koopwoningen, een hogere woningwaarde, veel minder huurwoningen van een woningcorporatie, en minder huurwoningen dan in Nederland.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting € 457.000
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: € 316.000; Nederland: € 356.000.
-
Koopwoningen 75%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 75%; Nederland: 60%.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie 10%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 19%; Nederland: 25%.
-
Eengezinswoningen 98%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 96%; Nederland: 73%.
Rust en geluid
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 47 dB; Nederland: 51 dB. Bij negen van de tien adressen in de wijk: 57 dB of minder. Het advies van de WHO: 53 dB.
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 45 dB of minder; Nederland: 45 dB of minder. Bij negen van de tien adressen in de wijk: 45 dB of minder. Het advies van de WHO: 54 dB.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 45 dB of minder; Nederland: 45 dB of minder. Bij negen van de tien adressen in de wijk: 45 dB of minder. Het advies van de WHO: 45 dB.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 47 dB; Nederland: 52 dB. Bij negen van de tien adressen in de wijk: 57 dB of minder.
Groen en water
Een veel zwakker hitte-eiland en minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen dan in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
Een veel zwakker hitte-eiland dan in Nederland; ongeveer gelijk: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen en gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen 44%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 60%; Nederland: 45%. Bij acht van de tien adressen in de wijk tussen 37% en 62%.
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen 0,1 °C
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 0,2 °C; Nederland: 1,0 °C. Bij acht van de tien adressen in de wijk tussen 0,0 °C en 0,1 °C.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt 44 °C
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 44 °C; Nederland: 45 °C.
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen) -2,0 mm per jaar
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: -1,6 mm per jaar; Nederland: -1,2 mm per jaar. Bij acht van de tien adressen in de wijk tussen -2,6 mm per jaar en -1,6 mm per jaar.
Wat dichtbij is
Een basisschool, een oprit van een hoofdweg en een huisarts veel verder weg, een school voor voortgezet onderwijs verder weg, een treinstation veel dichterbij, en een grote supermarkt en een bibliotheek dichterbij dan in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren; ongeveer even ver: een kinderdagverblijf.
Een basisschool, een school voor voortgezet onderwijs, een huisarts, een oprit van een hoofdweg, een bibliotheek en een treinstation veel verder weg, een kinderdagverblijf verder weg, en een grote supermarkt dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een grote supermarkt 0,5 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 0,8 km; Nederland: 0,7 km.
-
Afstand tot een huisarts 5,3 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 1,1 km; Nederland: 0,8 km.
-
Afstand tot een basisschool 4,1 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 0,6 km; Nederland: 0,6 km.
-
Afstand tot een kinderdagverblijf 0,6 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 0,7 km; Nederland: 0,5 km.
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs 10,2 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 6,1 km; Nederland: 1,5 km.
-
Afstand tot een treinstation 5,9 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 13,9 km; Nederland: 3,0 km.
-
Afstand tot een bibliotheek 5,2 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 6,9 km; Nederland: 1,5 km.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg 6,5 km
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 1,2 km; Nederland: 1,7 km.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
Meer huishoudens van een persoon en inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en minder inwoners jonger dan vijftien en huishoudens met kinderen dan in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren; ongeveer gelijk: bewoners tevreden met hun woonomgeving.
Meer inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en minder inwoners jonger dan vijftien en huishoudens met kinderen dan in Nederland; iets meer huishoudens van een persoon; ongeveer gelijk: bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen 20%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 33%; Nederland: 33%.
-
Huishoudens van een persoon 42%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 34%; Nederland: 37%.
-
Inwoners jonger dan vijftien 9%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 16%; Nederland: 15%.
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder 32%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 27%; Nederland: 21%.
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving 93%
Midden van de woonwijken van De Fryske Marren: 91%; Nederland: 89%.
Wat opvalt in Terherne
- Vanuit Terherne is een basisschool gemiddeld 4,1 km weg, meer dan vier keer zo ver als in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (0,6 km).
- Vanuit Terherne is een oprit van een hoofdweg gemiddeld 6,5 km weg, meer dan vier keer zo ver als in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (1,2 km).
- Vanuit Terherne is een huisarts gemiddeld 5,3 km weg, meer dan vier keer zo ver als in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (1,1 km).
- Vanuit Terherne is een treinstation gemiddeld 5,9 km weg, minder dan half zo ver als in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (13,9 km).
- Het hitte-eiland (hoeveel graden warmer dan het land eromheen) is in Terherne 0,1 °C, lager dan in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (0,2 °C).
- Terherne heeft 10% huurwoningen van een woningcorporatie, ongeveer half zo veel als het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (19%).
- Terherne heeft 9% inwoners jonger dan vijftien, iets meer dan half zo veel als het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (16%).
- Vanuit Terherne is een school voor voortgezet onderwijs gemiddeld 10,2 km weg, bijna twee keer zo ver als in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (6,1 km).
- Terherne heeft 20% huishoudens met kinderen, iets meer dan half zo veel als het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (33%).
- Terherne heeft 38% woningen met zonnestroom, ongeveer een derde minder dan het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (60%).
- Vanuit Terherne is een grote supermarkt gemiddeld 0,5 km weg, dichterbij dan in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (0,8 km).
- De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting) is in Terherne € 457.000, ongeveer anderhalf keer zo hoog als in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (€ 316.000).
- Terherne heeft 44% groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen, ruim een kwart minder dan het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (60%).
- Terherne heeft 316 adressen per vierkante kilometer in de omgeving, ongeveer een derde meer dan het midden van de woonwijken van De Fryske Marren (245).
Buiten de vijf thema's: meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en minder woningen met zonnestroom dan in het midden van de woonwijken van De Fryske Marren; ongeveer gelijk: aardgasvrije woningen, stikstofdioxide (NO2) in de lucht, fijnstof (PM2,5) in de lucht, fijnstof (PM10) in de lucht en roet in de lucht.
Naast heel Nederland: Terherne heeft meer inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, eengezinswoningen en koopwoningen, een hogere woningwaarde, een veel zwakker hitte-eiland, veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving, huurwoningen van een woningcorporatie en stikstofdioxide (NO2) in de lucht, en minder inwoners jonger dan vijftien, huurwoningen, huishoudens met kinderen, roet in de lucht en fijnstof (PM2,5) in de lucht dan het midden van Nederland. Vanuit Terherne liggen een basisschool, een school voor voortgezet onderwijs, een huisarts, een oprit van een hoofdweg, een bibliotheek en een treinstation veel verder weg, en een grote supermarkt dichterbij dan in het midden van Nederland.
De buurten van Terherne
| buurt | inwoners | koop | met kinderen | woningwaarde | station |
|---|---|---|---|---|---|
| Terherne | 710 | 75% | 20% | € 457.000 | 5,9 km |
Waar Terherne ligt in De Fryske Marren. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Lucht, geluid en hitte op een punt in de wijk
Lucht, geluid en hitte verschillen per straat. Dit zijn de waarden bij een schoolgebouw aan de Buorren (het dichtstbijzijnde schoolgebouw bij het midden van de wijk); voor een eigen adres kunnen ze anders zijn.
| wat | waarde | ter vergelijking |
|---|---|---|
| Stikstofdioxide (NO2) in de lucht, jaargemiddelde | 6,2 µg/m³ | advieswaarde van de WHO (2021): 10,0 µg/m³ |
| Fijnstof (PM2,5) in de lucht, jaargemiddelde | 6,2 µg/m³ | advieswaarde van de WHO (2021): 5,0 µg/m³ |
| Fijnstof (PM10) in de lucht, jaargemiddelde | 12,1 µg/m³ | |
| Roet in de lucht, het fijnste deel van het fijnstof, jaargemiddelde | 0,15 µg/m³ | |
| Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) | 51 dB | advieswaarde van de WHO (2018): 53 dB |
| Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) | 45 dB of minder | advieswaarde van de WHO (2018): 54 dB |
| Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) | 45 dB of minder | advieswaarde van de WHO (2018): 45 dB |
| Geluid van industrie, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) | 45 dB of minder | |
| Geluid van windturbines, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) | 45 dB of minder | |
| Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) | 51 dB | |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | 42 dB | |
| Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen | 0,1 °C | |
| Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen | 39% |
Scholen in Terherne
| school | soort | oordeel van de inspectie |
|---|---|---|
| Bloei - Terherne | basisonderwijs | Geen eindoordeel |
Andere wijken van De Fryske Marren
Bakhuizen, Balk, Echtenerbrug, Joure, Langweer, Lemmer, Oudehaske, Oudemirdum, Sint Nicolaasga, Sinjohannesga. Of bekijk alle woonwijken van De Fryske Marren naast elkaar.
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Adressen van hoofdvestigingen, vestigingen en besturen in het basisonderwijs (vestigingenbo.csv) | Dienst Uitvoering Onderwijs (Rijk) | bijgewerkt 05-10-2026 | CC-BY (4.0) | bron: DUO |
| Oordelen primair, speciaal en voortgezet onderwijs (peilbestand ODS van de Inspectie van het Onderwijs) | Inspectie van het Onderwijs | peildatum 1 oktober 2026 (geplaatst 02-10-2026) | Voor deze website geldt de Creative Commons zero-verklaring (CC0 1.0). | bron: Inspectie van het Onderwijs |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor de lucht (2021), zoals IPLO ze geeft | WHO, pagina van IPLO (Rijksoverheid) | WHO-richtlijn 2021 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2021), via IPLO |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |