Hoe is het wonen in Enschede?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Enschede heeft 9 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (16% tegen 4%) en meer huurwoningen van een woningcorporatie (36% tegen 25%). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Enschede en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Enschede in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Enschede
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, en minder koopwoningen dan in Nederland; een iets lagere woningwaarde en iets minder eengezinswoningen.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 235.000 in Twekkelerveld - T.H.T. tot € 516.000 in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is € 285.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000). In 8 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 33% in Binnensingelgebied tot 80% in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 50%, iets minder dan in Nederland (60%). In 6 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 7% in Landelijk gebied en kernen tot 46% in Twekkelerveld - T.H.T.. Het midden van de woonwijken van Enschede is 38%, ongeveer anderhalf keer zo veel als in Nederland (25%). In 8 van de 9 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 36% in Binnensingelgebied tot 89% in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 74%, ongeveer evenveel als in Nederland (73%).
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer, geluid van alle bronnen samen en geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in Ribbelt - Stokhorst, Glanerbrug en omgeving en Landelijk gebied en kernen tot 51 dB in Boswinkel - Stadsveld. Het midden van de woonwijken van Enschede is 49 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Enschede: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Enschede: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in Landelijk gebied en kernen tot 52 dB in Twekkelerveld - T.H.T.. Het midden van de woonwijken van Enschede is 49 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een sterker hitte-eiland en minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen dan in Nederland; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 20% in Binnensingelgebied tot 69% in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 36%, iets minder dan in Nederland (45%). In 8 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,3 °C in Landelijk gebied en kernen tot 2,0 °C in Binnensingelgebied. Het midden van de woonwijken van Enschede is 1,2 °C, hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 6 van de 9 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 42 °C in Landelijk gebied en kernen tot 46 °C in Binnensingelgebied. Het midden van de woonwijken van Enschede is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,2 mm per jaar in Glanerbrug en omgeving tot -0,7 mm per jaar in Boswinkel - Stadsveld. Het midden van de woonwijken van Enschede is -0,9 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een oprit van een hoofdweg en een kinderdagverblijf verder weg dan in Nederland; ongeveer even ver: een basisschool, een huisarts, een treinstation, een bibliotheek, een grote supermarkt en een school voor voortgezet onderwijs.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in Binnensingelgebied tot 1,4 km in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,6 km in Twekkelerveld - T.H.T. tot 1,5 km in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,5 km in Boswinkel - Stadsveld en Ribbelt - Stokhorst tot 1,3 km in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,4 km in Hogeland - Velve en Twekkelerveld - T.H.T. tot 1,4 km in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 0,6 km, verder dan in Nederland (0,5 km). Vanuit 5 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,7 km in Ribbelt - Stokhorst tot 3,7 km in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 1,1 km, dichterbij dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 6 van de 9 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,5 km in Glanerbrug en omgeving tot 5,9 km in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 2,9 km, ongeveer even ver als in Nederland (3,0 km).
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,9 km in Twekkelerveld - T.H.T. tot 4,0 km in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 1,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,2 km in Ribbelt - Stokhorst tot 3,2 km in Twekkelerveld - T.H.T.. Het midden van de woonwijken van Enschede is 2,2 km, verder dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 7 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: meer huishoudens van een persoon dan in Nederland; iets minder huishoudens met kinderen; ongeveer gelijk: inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, inwoners jonger dan vijftien en bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen. Van 16% in Binnensingelgebied tot 41% in Glanerbrug en omgeving. Het midden van de woonwijken van Enschede is 30%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 28% in Landelijk gebied en kernen tot 64% in Binnensingelgebied. Het midden van de woonwijken van Enschede is 42%, iets meer dan in Nederland (37%). In 6 van de 9 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 10% in Binnensingelgebied tot 16% in Enschede-Zuid en Glanerbrug en omgeving. Het midden van de woonwijken van Enschede is 14%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 16% in vier woonwijken tot 24% in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 18%, iets minder dan in Nederland (21%). In 6 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 76% in Twekkelerveld - T.H.T. tot 94% in Landelijk gebied en kernen. Het midden van de woonwijken van Enschede is 83%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Enschede
De gemeente Enschede heeft veel meer aardgasvrije woningen, meer huurwoningen van een woningcorporatie, adressen per vierkante kilometer in de omgeving, huurwoningen en huishoudens van een persoon, en een sterker hitte-eiland dan het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen, meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving, en minder woningen met zonnestroom en stikstofdioxide (NO2) in de lucht dan in Nederland; ongeveer gelijk: fijnstof (PM10) in de lucht, fijnstof (PM2,5) in de lucht en roet in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Enschede
- Binnensingelgebied: veel meer aardgasvrije woningen en adressen per vierkante kilometer in de omgeving, en veel minder eengezinswoningen en huishoudens met kinderen.
- Hogeland - Velve: een bibliotheek en een huisarts verder weg, en een kinderdagverblijf en een school voor voortgezet onderwijs dichterbij.
- Boswinkel - Stadsveld: veel meer aardgasvrije woningen en een sterker hitte-eiland; een bibliotheek dichterbij.
- Twekkelerveld - T.H.T.: veel minder aardgasvrije woningen; een treinstation, een bibliotheek en een kinderdagverblijf dichterbij.
- Enschede-Noord: veel meer aardgasvrije woningen, en minder woningen met zonnestroom en eengezinswoningen; een oprit van een hoofdweg dichterbij.
- Ribbelt - Stokhorst: veel minder aardgasvrije woningen en minder huurwoningen van een woningcorporatie; een oprit van een hoofdweg veel dichterbij en een school voor voortgezet onderwijs dichterbij.
- Enschede-Zuid: veel meer aardgasvrije woningen en een zwakker hitte-eiland; een treinstation en een school voor voortgezet onderwijs verder weg.
- Glanerbrug en omgeving: veel minder aardgasvrije woningen en adressen per vierkante kilometer in de omgeving; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg en een treinstation veel dichterbij.
- Landelijk gebied en kernen: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huurwoningen van een woningcorporatie, en een veel zwakker hitte-eiland; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg.
De wijken van Enschede op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Enschede. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Enschede
| Enschede-Zuid | 33.655 | 50% | 50% | 35% | € 285.000 | 5,3 km | 49 dB | 8,4 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Binnensingelgebied | 28.855 | 33% | 67% | 16% | € 276.000 | 2,2 km | 50 dB | 9,7 µg/m³ |
| Boswinkel - Stadsveld | 22.035 | 45% | 54% | 28% | € 266.000 | 2,9 km | 51 dB | 9,5 µg/m³ |
| Enschede-Noord | 20.420 | 40% | 60% | 20% | € 280.000 | 2,2 km | 49 dB | 8,9 µg/m³ |
| Glanerbrug en omgeving | 16.605 | 65% | 35% | 41% | € 303.000 | 1,5 km | 48 dB | 8,0 µg/m³ |
| Hogeland - Velve | 12.505 | 56% | 44% | 32% | € 320.000 | 3,2 km | 50 dB | 9,1 µg/m³ |
| Landelijk gebied en kernen | 10.280 | 80% | 20% | 37% | € 516.000 | 5,9 km | 48 dB | 8,0 µg/m³ |
| Twekkelerveld - T.H.T. | 9.045 | 41% | 59% | 22% | € 235.000 | 1,7 km | 49 dB | 9,2 µg/m³ |
| Ribbelt - Stokhorst | 8.640 | 60% | 40% | 30% | € 325.000 | 2,9 km | 48 dB | 8,3 µg/m³ |
| midden van Enschede | 50% | 50% | 30% | € 285.000 | 2,9 km | 49 dB | 8,9 µg/m³ |
Ook in Enschede, maar met minder dan duizend inwoners: Bedrijfsterreinen Enschede-West.
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Enschede
In de gemeente Enschede is 48% van de woningen een koopwoning, ongeveer een vijfde minder dan in Nederland (60%). In 4 van de 9 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Landelijk gebied en kernen (80%), Glanerbrug en omgeving (65%) en Ribbelt - Stokhorst (60%); het laagste heeft Binnensingelgebied (33%).
Van de woningen in de gemeente Enschede is 63% een eengezinswoning (geen flat of appartement), iets minder dan in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Landelijk gebied en kernen (89%), Glanerbrug en omgeving (83%) en Ribbelt - Stokhorst (79%); het laagste heeft Binnensingelgebied (36%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Enschede € 296.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Landelijk gebied en kernen (€ 516.000), Ribbelt - Stokhorst (€ 325.000) en Hogeland - Velve (€ 320.000); de laagste heeft Twekkelerveld - T.H.T. (€ 235.000).
Huren in Enschede
In de gemeente Enschede is 52% van de woningen een huurwoning, ongeveer een derde meer dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 36% van alle woningen, ongeveer anderhalf keer zo veel als in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Binnensingelgebied (67%), Enschede-Noord (60%) en Twekkelerveld - T.H.T. (59%); het laagste heeft Landelijk gebied en kernen (20%).
Enschede naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Enschede | 48% | 52% | 27% | € 296.000 | 3,2 km | 49 dB | 9,2 µg/m³ |
| Dinkelland | 74% | 25% | 39% | € 411.000 | 10,1 km | 47 dB | 7,1 µg/m³ |
| Haaksbergen | 70% | 30% | 36% | € 368.000 | 12,6 km | 49 dB | 7,9 µg/m³ |
| Hengelo (O.) | 56% | 44% | 31% | € 306.000 | 2,1 km | 50 dB | 10,0 µg/m³ |
| Losser | 70% | 30% | 35% | € 369.000 | 6,3 km | 48 dB | 7,5 µg/m³ |
| Oldenzaal | 62% | 37% | 33% | € 352.000 | 2,2 km | 49 dB | 8,5 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
- Kadaster: Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG). CC0 1.0, 2026.
- CBS en Kadaster: Wijk- en buurtkaart 2025: grenzen, namen en inwoners van buurten, wijken en gemeenten. CC BY 4.0, 2025.
- CBS en Kadaster: Kerncijfers per buurt, wijk en gemeente 2025: bevolking, huishoudens, dichtheid en oppervlakte. CC BY 4.0, 2025.
- CBS en Kadaster: Kerncijfers per buurt, wijk en gemeente 2024: woningen, WOZ-waarde, energie en nabijheid van voorzieningen. CC BY 4.0, 2024.
- RIVM: Stikstofdioxide (NO2) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Fijnstof (PM2,5) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Fijnstof (PM10) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Roet (EC) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van treinverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2023.
- RIVM: Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van industrie, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van windturbines, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van wegverkeer in de nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Tevredenheid van volwassenen met de woonomgeving, per buurt. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt. CC BY 4.0, 2022.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Hitte-eiland: hoeveel warmer het is dan in het land eromheen. CC BY 4.0, 2026.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Snelheid van bodemdaling, totaal. CC BY 4.0, 2026.
- RIVM: Groen binnen 500 meter van het adres (groenkaart, eigen berekening). Public Domain Mark 1.0, 2022.
- Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), via het RIVM: Advieswaarden voor omgevingsgeluid. geen licentie nodig: alleen de advieswaarde wordt genoemd, 2018.
- Kadaster: BRT Achtergrondkaart, de ondergrond van de kaart. CC BY 4.0, 2026.