Hoe is het wonen in Roermond?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Roermond heeft 9 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: een bibliotheek veel verder weg (3,0 km tegen 1,5 km) en een school voor voortgezet onderwijs verder weg (2,3 km tegen 1,5 km). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Roermond en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Roermond in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Roermond
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: iets meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, een iets lagere woningwaarde, en iets minder koopwoningen dan in Nederland; ongeveer gelijk: eengezinswoningen.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 203.000 in Donderberg tot € 399.000 in Asenray. Het midden van de woonwijken van Roermond is € 293.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000). In 7 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 33% in Roermond-Oost tot 82% in Herten. Het midden van de woonwijken van Roermond is 60%, ongeveer evenveel als in Nederland (60%).
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 9% in Asenray tot 54% in Roermond-Oost. Het midden van de woonwijken van Roermond is 23%, ongeveer evenveel als in Nederland (25%).
-
Eengezinswoningen. Van 32% in Centrum tot 97% in Hoogvonderen. Het midden van de woonwijken van Roermond is 76%, ongeveer evenveel als in Nederland (73%).
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van alle bronnen samen, geluid van wegverkeer en geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 47 dB in Asenray en Herten tot 56 dB in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roermond is 49 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 2 van de 9 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Roermond: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Roermond: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 47 dB in Asenray tot 56 dB in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roermond is 50 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen, gevoelstemperatuur op een hete dag (PET) en het hitte-eiland ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 21% in Centrum tot 51% in Swalmen. Het midden van de woonwijken van Roermond is 44%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,2 °C in Asenray tot 1,6 °C in Roermond-Oost. Het midden van de woonwijken van Roermond is 0,9 °C, iets lager dan in Nederland (1,0 °C). In 5 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 44 °C in Swalmen tot 47 °C in Roermond-Oost. Het midden van de woonwijken van Roermond is 46 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -0,6 mm per jaar in Centrum tot -0,4 mm per jaar in Hoogvonderen. Het midden van de woonwijken van Roermond is -0,5 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een bibliotheek veel verder weg, een school voor voortgezet onderwijs, een grote supermarkt, een huisarts en een kinderdagverblijf verder weg, en een treinstation dichterbij dan in Nederland; een oprit van een hoofdweg iets verder weg; ongeveer even ver: een basisschool.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,4 km in Roermond-Oost tot 3,6 km in Asenray. Het midden van de woonwijken van Roermond is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,5 km in Donderberg tot 4,2 km in Asenray. Het midden van de woonwijken van Roermond is 1,0 km, verder dan in Nederland (0,8 km). Vanuit 6 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,4 km in Roermond-Oost en Hoogvonderen tot 3,4 km in Asenray. Het midden van de woonwijken van Roermond is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,4 km in Roermond-Oost tot 1,6 km in Asenray. Het midden van de woonwijken van Roermond is 0,6 km, verder dan in Nederland (0,5 km). Vanuit 6 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,9 km in Roermond-Oost tot 4,6 km in Herten en Swalmen. Het midden van de woonwijken van Roermond is 1,2 km, dichterbij dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 5 van de 9 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 0,7 km in Roermond-Oost tot 5,0 km in Asenray. Het midden van de woonwijken van Roermond is 1,9 km, dichterbij dan in Nederland (3,0 km). Vanuit 7 van de 9 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 1,0 km in Centrum tot 6,2 km in Swalmen. Het midden van de woonwijken van Roermond is 2,7 km, bijna twee keer zo ver als in Nederland (1,5 km). Vanuit 8 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,0 km in Donderberg tot 3,4 km in Swalmen. Het midden van de woonwijken van Roermond is 1,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,7 km).
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: iets meer huishoudens van een persoon dan in Nederland; ongeveer gelijk: huishoudens met kinderen, inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, inwoners jonger dan vijftien en bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen. Van 16% in Centrum tot 43% in Herten. Het midden van de woonwijken van Roermond is 34%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 23% in Asenray tot 56% in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roermond is 38%, ongeveer evenveel als in Nederland (37%).
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 9% in Centrum tot 19% in Herten. Het midden van de woonwijken van Roermond is 14%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 17% in Donderberg tot 28% in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roermond is 22%, ongeveer evenveel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 66% in Donderberg tot 92% in Herten. Het midden van de woonwijken van Roermond is 84%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Roermond
Vanuit de gemeente Roermond liggen een bibliotheek veel verder weg, een school voor voortgezet onderwijs, een grote supermarkt en een huisarts verder weg, en een treinstation dichterbij dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: iets meer roet in de lucht dan in Nederland; ongeveer gelijk: fijnstof (PM10) in de lucht, fijnstof (PM2,5) in de lucht, stikstofdioxide (NO2) in de lucht, woningen met zonnestroom, adressen per vierkante kilometer in de omgeving en aardgasvrije woningen.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Roermond
- Centrum: veel minder eengezinswoningen, woningen met zonnestroom en huishoudens met kinderen; een bibliotheek veel dichterbij.
- Roermond-Oost: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie en adressen per vierkante kilometer in de omgeving, en veel minder woningen met zonnestroom; een treinstation veel dichterbij.
- Roermond-Zuid: meer huurwoningen van een woningcorporatie en minder woningen met zonnestroom.
- Maasniel: een sterker hitte-eiland en meer huurwoningen van een woningcorporatie; een kinderdagverblijf verder weg.
- Donderberg: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie en meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving; een huisarts veel dichterbij en een oprit van een hoofdweg dichterbij.
- Hoogvonderen: minder huurwoningen; een grote supermarkt veel verder weg, een huisarts verder weg en een basisschool dichterbij.
- Asenray: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving; een basisschool, een grote supermarkt en een huisarts veel verder weg.
- Herten: veel minder huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen; een school voor voortgezet onderwijs en een treinstation veel verder weg.
- Swalmen: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving; een school voor voortgezet onderwijs, een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg veel verder weg.
De wijken van Roermond op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Roermond. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Roermond
| Centrum | 11.615 | 41% | 58% | 16% | € 315.000 | 1,5 km | 56 dB | 12,7 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Swalmen | 8.855 | 70% | 30% | 33% | € 293.000 | 1,7 km | 48 dB | 10,7 µg/m³ |
| Herten | 8.425 | 82% | 18% | 43% | € 397.000 | 3,9 km | 47 dB | 10,0 µg/m³ |
| Maasniel | 7.825 | 60% | 40% | 31% | € 305.000 | 1,9 km | 49 dB | 11,8 µg/m³ |
| Donderberg | 7.250 | 38% | 62% | 38% | € 203.000 | 1,9 km | 51 dB | 11,6 µg/m³ |
| Roermond-Oost | 6.430 | 33% | 67% | 26% | € 232.000 | 0,7 km | 54 dB | 12,2 µg/m³ |
| Roermond-Zuid | 6.225 | 53% | 47% | 34% | € 252.000 | 2,3 km | 51 dB | 11,9 µg/m³ |
| Hoogvonderen | 3.260 | 72% | 28% | 37% | € 264.000 | 2,6 km | 49 dB | 12,0 µg/m³ |
| Asenray | 1.220 | 80% | 20% | 38% | € 399.000 | 5,0 km | 47 dB | 10,3 µg/m³ |
| midden van Roermond | 60% | 40% | 34% | € 293.000 | 1,9 km | 49 dB | 11,8 µg/m³ |
Ook in Roermond, maar met minder dan duizend inwoners: Maasplassen.
Woonplaatsen in de gemeente Roermond
Deze woonplaatsen hebben een andere naam dan de gemeente en een eigen pagina, met de cijfers naast de hele gemeente en Nederland.
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Roermond
In de gemeente Roermond is 54% van de woningen een koopwoning, iets minder dan in Nederland (60%). In 6 van de 9 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Herten (82%), Asenray (80%) en Hoogvonderen (72%); het laagste heeft Roermond-Oost (33%).
Van de woningen in de gemeente Roermond is 67% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer evenveel als in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Hoogvonderen (97%), Asenray (96%) en Herten (91%); het laagste heeft Centrum (32%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Roermond € 291.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Asenray (€ 399.000), Herten (€ 397.000) en Centrum (€ 315.000); de laagste heeft Donderberg (€ 203.000).
Huren in Roermond
In de gemeente Roermond is 46% van de woningen een huurwoning, iets meer dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 29% van alle woningen, iets meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Roermond-Oost (67%), Donderberg (62%) en Centrum (58%); het laagste heeft Herten (18%).
Roermond naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Roermond | 54% | 46% | 30% | € 291.000 | 2,1 km | 51 dB | 11,6 µg/m³ |
| Beesel | 67% | 33% | 33% | € 296.000 | 1,5 km | 49 dB | 9,8 µg/m³ |
| Leudal | 77% | 23% | 31% | € 337.000 | 10,6 km | 48 dB | 9,3 µg/m³ |
| Maasgouw | 74% | 26% | 30% | € 321.000 | 7,8 km | 49 dB | 9,7 µg/m³ |
| Roerdalen | 75% | 25% | 30% | € 306.000 | 7,8 km | 47 dB | 8,3 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |