Hoe is het wonen in Terherne?
Dat hangt af van wie je bent en wat je zoekt: ruimte, rust, of juist alles dichtbij. Terherne is een woonplaats in de gemeente De Fryske Marren, met 705 inwoners en 590 woonadressen. Tegenover de hele gemeente valt vooral op: een basisschool veel verder weg (4,1 km tegen 1,0 km) en een oprit van een hoofdweg veel verder weg (6,5 km tegen 1,8 km). Hieronder staan de feiten, telkens naast de hele gemeente De Fryske Marren en Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
Terherne in vijf thema's
- Terherne
- de hele gemeente De Fryske Marren
- Nederland
- acht van de tien woonadressen in Terherne
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
Een hogere woningwaarde, veel minder huurwoningen van een woningcorporatie en minder huurwoningen dan in de hele gemeente De Fryske Marren; ongeveer gelijk: eengezinswoningen en koopwoningen.
Meer eengezinswoningen en koopwoningen, een hogere woningwaarde, veel minder huurwoningen van een woningcorporatie, en minder huurwoningen dan in Nederland.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting € 457.000
Gemiddelde WOZ-waarde in Terherne: € 457.000, ongeveer een derde hoger dan in de hele gemeente (€ 341.000) en ruim een kwart hoger dan in Nederland (€ 356.000).
-
Koopwoningen 75%
Koopwoningen in Terherne: 75%, ongeveer evenveel als in de hele gemeente (70%) en ruim een kwart meer dan in Nederland (60%).
-
Huurwoningen van een woningcorporatie 10%
Huurwoningen van een woningcorporatie in Terherne: 10%, minder dan half zo veel als in de hele gemeente (23%) en minder dan half zo veel als in Nederland (25%).
-
Eengezinswoningen 98%
Eengezinswoningen in Terherne: 98%, ongeveer evenveel als in de hele gemeente (90%) en ongeveer een derde meer dan in Nederland (73%).
Rust en geluid
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Geluid van wegverkeer in Terherne: 45 dB of minder; de hele gemeente: 47 dB; Nederland: 51 dB. Bij negen van de tien adressen in Terherne: 57 dB of minder. Het advies van de WHO: 53 dB.
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Geluid van treinen in Terherne: 45 dB of minder; de hele gemeente: 45 dB of minder; Nederland: 45 dB of minder. Bij negen van de tien adressen in Terherne: 45 dB of minder. Het advies van de WHO: 54 dB.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Geluid van vliegverkeer in Terherne: 45 dB of minder; de hele gemeente: 45 dB of minder; Nederland: 45 dB of minder. Bij negen van de tien adressen in Terherne: 45 dB of minder. Het advies van de WHO: 45 dB.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 45 dB of minder
Geluid van alle bronnen samen in Terherne: 45 dB of minder; de hele gemeente: 48 dB; Nederland: 52 dB. Bij negen van de tien adressen in Terherne: 57 dB of minder.
Groen en water
Een veel zwakker hitte-eiland dan in de hele gemeente De Fryske Marren; iets minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
Een veel zwakker hitte-eiland dan in Nederland; ongeveer gelijk: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen en gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen 44%
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen in Terherne: 44%, iets minder dan in de hele gemeente (52%) en ongeveer evenveel als in Nederland (45%). Bij acht van de tien adressen in Terherne tussen 37% en 62%.
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen 0,1 °C
Hitte-eiland in Terherne: 0,1 °C, lager dan in de hele gemeente (0,4 °C) en lager dan in Nederland (1,0 °C). Bij acht van de tien adressen in Terherne tussen 0,0 °C en 0,1 °C.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt 44 °C
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET) in Terherne: 44 °C, ongeveer even hoog als in de hele gemeente (45 °C) en ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen) -2,0 mm per jaar
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen) in Terherne: -2,0 mm per jaar; de hele gemeente: -1,6 mm per jaar; Nederland: -1,2 mm per jaar. Bij acht van de tien adressen in Terherne tussen -2,6 mm per jaar en -1,6 mm per jaar.
Wat dichtbij is
Een basisschool, een oprit van een hoofdweg, een school voor voortgezet onderwijs en een huisarts veel verder weg, een bibliotheek verder weg, en een grote supermarkt, een treinstation en een kinderdagverblijf veel dichterbij dan in de hele gemeente De Fryske Marren.
Een basisschool, een school voor voortgezet onderwijs, een huisarts, een oprit van een hoofdweg, een bibliotheek en een treinstation veel verder weg, een kinderdagverblijf verder weg, en een grote supermarkt dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een grote supermarkt 0,5 km
Afstand tot een grote supermarkt in Terherne: 0,5 km, minder dan half zo ver als in de hele gemeente (1,5 km) en dichterbij dan in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts 5,3 km
Afstand tot een huisarts in Terherne: 5,3 km, ongeveer tweeënhalf keer zo ver als in de hele gemeente (2,0 km) en meer dan vier keer zo ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool 4,1 km
Afstand tot een basisschool in Terherne: 4,1 km, ongeveer vier keer zo ver als in de hele gemeente (1,0 km) en meer dan vier keer zo ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf 0,6 km
Afstand tot een kinderdagverblijf in Terherne: 0,6 km, ongeveer half zo ver als in de hele gemeente (1,1 km) en verder dan in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs 10,2 km
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs in Terherne: 10,2 km, ongeveer tweeënhalf keer zo ver als in de hele gemeente (3,8 km) en meer dan vier keer zo ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een treinstation 5,9 km
Afstand tot een treinstation in Terherne: 5,9 km, minder dan half zo ver als in de hele gemeente (14,2 km) en ongeveer twee keer zo ver als in Nederland (3,0 km).
-
Afstand tot een bibliotheek 5,2 km
Afstand tot een bibliotheek in Terherne: 5,2 km, ongeveer anderhalf keer zo ver als in de hele gemeente (3,6 km) en ongeveer drie keer zo ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg 6,5 km
Afstand tot een oprit van een hoofdweg in Terherne: 6,5 km, ongeveer vier keer zo ver als in de hele gemeente (1,8 km) en ongeveer vier keer zo ver als in Nederland (1,7 km).
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
Meer huishoudens van een persoon en inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en minder inwoners jonger dan vijftien en huishoudens met kinderen dan in de hele gemeente De Fryske Marren; ongeveer gelijk: bewoners tevreden met hun woonomgeving.
Meer inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en minder inwoners jonger dan vijftien en huishoudens met kinderen dan in Nederland; iets meer huishoudens van een persoon; ongeveer gelijk: bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen 20%
Huishoudens met kinderen in Terherne: 20%, iets meer dan half zo veel als in de hele gemeente (33%) en iets meer dan half zo veel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon 42%
Huishoudens van een persoon in Terherne: 42%, ruim een kwart meer dan in de hele gemeente (33%) en iets meer dan in Nederland (37%).
-
Inwoners jonger dan vijftien 9%
Inwoners jonger dan vijftien in Terherne: 9%, iets meer dan half zo veel als in de hele gemeente (15%) en iets meer dan half zo veel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder 32%
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder in Terherne: 32%, bijna een kwart meer dan in de hele gemeente (26%) en ongeveer anderhalf keer zo veel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving 93%
Bewoners tevreden met hun woonomgeving in Terherne: 93%, ongeveer evenveel als in de hele gemeente (91%) en ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Terherne
- Vanuit Terherne is een basisschool gemiddeld 4,1 km weg, ongeveer vier keer zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (1,0 km).
- Vanuit Terherne is een oprit van een hoofdweg gemiddeld 6,5 km weg, ongeveer vier keer zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (1,8 km).
- Het hitte-eiland (hoeveel graden warmer dan het land eromheen) is in Terherne 0,1 °C, lager dan in de hele gemeente De Fryske Marren (0,4 °C).
- Vanuit Terherne is een grote supermarkt gemiddeld 0,5 km weg, minder dan half zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (1,5 km).
- Vanuit Terherne is een school voor voortgezet onderwijs gemiddeld 10,2 km weg, ongeveer tweeënhalf keer zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (3,8 km).
- Vanuit Terherne is een huisarts gemiddeld 5,3 km weg, ongeveer tweeënhalf keer zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (2,0 km).
- Vanuit Terherne is een treinstation gemiddeld 5,9 km weg, minder dan half zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (14,2 km).
- Terherne heeft 10% huurwoningen van een woningcorporatie, minder dan half zo veel als de hele gemeente De Fryske Marren (23%).
- Vanuit Terherne is een kinderdagverblijf gemiddeld 0,6 km weg, ongeveer half zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (1,1 km).
- Terherne heeft 316 adressen per vierkante kilometer in de omgeving, iets meer dan half zo veel als de hele gemeente De Fryske Marren (543).
- Terherne heeft 9% inwoners jonger dan vijftien, iets meer dan half zo veel als de hele gemeente De Fryske Marren (15%).
- Terherne heeft 20% huishoudens met kinderen, iets meer dan half zo veel als de hele gemeente De Fryske Marren (33%).
- Terherne heeft 38% woningen met zonnestroom, ongeveer een derde minder dan de hele gemeente De Fryske Marren (56%).
- Vanuit Terherne is een bibliotheek gemiddeld 5,2 km weg, ongeveer anderhalf keer zo ver als in de hele gemeente De Fryske Marren (3,6 km).
- De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting) is in Terherne € 457.000, ongeveer een derde hoger dan in de hele gemeente De Fryske Marren (€ 341.000).
- Terherne heeft 42% huishoudens van een persoon, ruim een kwart meer dan de hele gemeente De Fryske Marren (33%).
Buiten de vijf thema's: minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en woningen met zonnestroom dan in de hele gemeente De Fryske Marren; iets minder aardgasvrije woningen; ongeveer gelijk: roet in de lucht, stikstofdioxide (NO2) in de lucht, fijnstof (PM2,5) in de lucht en fijnstof (PM10) in de lucht.
Naast heel Nederland: Terherne heeft meer inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, eengezinswoningen en koopwoningen, een hogere woningwaarde, een veel zwakker hitte-eiland, veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving, huurwoningen van een woningcorporatie en stikstofdioxide (NO2) in de lucht, en minder inwoners jonger dan vijftien, huurwoningen, huishoudens met kinderen, roet in de lucht en fijnstof (PM2,5) in de lucht dan het midden van Nederland. Vanuit Terherne liggen een basisschool, een school voor voortgezet onderwijs, een huisarts, een oprit van een hoofdweg, een bibliotheek en een treinstation veel verder weg, en een grote supermarkt dichterbij dan in het midden van Nederland.
Waar Terherne ligt
Alle woonadressen van Terherne liggen in de wijk Terherne van de gemeente De Fryske Marren.
De hele gemeente De Fryske Marren
Alle woonwijken van de gemeente naast elkaar, met de kaart, de profielen en de buurgemeenten: wonen in De Fryske Marren.
Bronnen
- Kadaster: Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG). CC0 1.0, 2026.
- CBS en Kadaster: Wijk- en buurtkaart 2025: grenzen, namen en inwoners van buurten, wijken en gemeenten. CC BY 4.0, 2025.
- CBS en Kadaster: Kerncijfers per buurt, wijk en gemeente 2025: bevolking, huishoudens, dichtheid en oppervlakte. CC BY 4.0, 2025.
- CBS en Kadaster: Kerncijfers per buurt, wijk en gemeente 2024: woningen, WOZ-waarde, energie en nabijheid van voorzieningen. CC BY 4.0, 2024.
- RIVM: Stikstofdioxide (NO2) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Fijnstof (PM2,5) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Fijnstof (PM10) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Roet (EC) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van treinverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2023.
- RIVM: Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van industrie, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van windturbines, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van wegverkeer in de nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Tevredenheid van volwassenen met de woonomgeving, per buurt. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt. CC BY 4.0, 2022.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Hitte-eiland: hoeveel warmer het is dan in het land eromheen. CC BY 4.0, 2026.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Snelheid van bodemdaling, totaal. CC BY 4.0, 2026.
- RIVM: Groen binnen 500 meter van het adres (groenkaart, eigen berekening). Public Domain Mark 1.0, 2022.
- Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), via het RIVM: Advieswaarden voor omgevingsgeluid. geen licentie nodig: alleen de advieswaarde wordt genoemd, 2018.