Hoe is het wonen in Barneveld?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Barneveld heeft 7 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg (3,5 km tegen 1,5 km) en minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving (909 tegen 1.640). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Barneveld en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Barneveld in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Barneveld
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: een hogere woningwaarde, en minder huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen dan in Nederland; iets meer koopwoningen; ongeveer gelijk: eengezinswoningen.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 414.000 in Barneveld tot € 579.000 in Garderen. Het midden van de woonwijken van Barneveld is € 516.000, ongeveer anderhalf keer zo hoog als in Nederland (€ 356.000). In alle woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 64% in Barneveld tot 80% in Stroe. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 75%, ruim een kwart meer dan in Nederland (60%). In alle woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 7% in Kootwijkerbroek tot 21% in Barneveld en Voorthuizen. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 12%, ongeveer half zo veel als in Nederland (25%). In alle woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 74% in Barneveld tot 92% in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 85%, iets meer dan in Nederland (73%). In alle woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer, geluid van alle bronnen samen en geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in Voorthuizen en Kootwijkerbroek tot 54 dB in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 50 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 1 van de 7 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Barneveld: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Barneveld: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in Kootwijkerbroek tot 55 dB in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: meer groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen en een zwakker hitte-eiland dan in Nederland; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 45% in Barneveld tot 80% in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 77%, bijna twee keer zo veel als in Nederland (45%). In 6 van de 7 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,2 °C in Garderen tot 0,8 °C in Barneveld. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 0,3 °C, lager dan in Nederland (1,0 °C). In alle woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 40 °C in Stroe tot 45 °C in Barneveld. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 44 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -0,9 mm per jaar in Zwartebroek tot -0,5 mm per jaar in Stroe. Het midden van de woonwijken van Barneveld is -0,7 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg, en een kinderdagverblijf, een grote supermarkt, een huisarts, een bibliotheek en een basisschool verder weg dan in Nederland; een treinstation iets verder weg en een oprit van een hoofdweg iets dichterbij.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,7 km in Garderen tot 2,5 km in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 1,1 km, ongeveer anderhalf keer zo ver als in Nederland (0,7 km). Vanuit 6 van de 7 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een huisarts. Van 1,0 km in Garderen tot 3,3 km in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 1,2 km, ongeveer anderhalf keer zo ver als in Nederland (0,8 km). Vanuit alle woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,8 km in Barneveld en Zwartebroek tot 1,5 km in Kootwijkerbroek. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 1,0 km, bijna twee keer zo ver als in Nederland (0,6 km). Vanuit alle woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,7 km in Barneveld tot 2,9 km in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 0,9 km, bijna twee keer zo ver als in Nederland (0,5 km). Vanuit alle woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 1,4 km in Barneveld tot 10,0 km in Stroe. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 5,7 km, ongeveer vier keer zo ver als in Nederland (1,5 km). Vanuit 6 van de 7 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,8 km in Barneveld tot 11,0 km in Garderen. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 5,5 km, bijna twee keer zo ver als in Nederland (3,0 km). Vanuit 6 van de 7 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 1,6 km in Voorthuizen tot 8,9 km in Garderen. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 3,7 km, ongeveer tweeënhalf keer zo ver als in Nederland (1,5 km). Vanuit alle woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 0,7 km in Garderen tot 3,1 km in Terschuur. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 1,4 km, iets dichterbij dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 5 van de 7 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: meer inwoners jonger dan vijftien en huishoudens met kinderen, en minder huishoudens van een persoon dan in Nederland; iets minder inwoners van vijfenzestig jaar en ouder; ongeveer gelijk: bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen. Van 35% in Garderen tot 53% in Kootwijkerbroek. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 42%, ruim een kwart meer dan in Nederland (33%). In alle woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huishoudens van een persoon. Van 21% in Kootwijkerbroek tot 30% in Barneveld. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 23%, ongeveer een derde minder dan in Nederland (37%). In alle woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 16% in Garderen tot 28% in Kootwijkerbroek. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 19%, iets meer dan in Nederland (15%). In alle woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 13% in Kootwijkerbroek tot 25% in Garderen. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 18%, iets minder dan in Nederland (21%). In 5 van de 7 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 91% in Barneveld tot 93% in Zwartebroek. Het midden van de woonwijken van Barneveld is 92%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Barneveld
De gemeente Barneveld heeft meer inwoners jonger dan vijftien en huishoudens met kinderen, een hogere woningwaarde, minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huurwoningen van een woningcorporatie, en een zwakker hitte-eiland dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Barneveld liggen een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg, en een kinderdagverblijf, een grote supermarkt, een huisarts, een bibliotheek en een basisschool verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: meer woningen met zonnestroom en minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving dan in Nederland; iets meer aardgasvrije woningen en iets minder stikstofdioxide (NO2) in de lucht; ongeveer gelijk: roet in de lucht, fijnstof (PM10) in de lucht en fijnstof (PM2,5) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Barneveld
- Barneveld: veel meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een veel sterker hitte-eiland; een school voor voortgezet onderwijs en een treinstation veel dichterbij.
- Voorthuizen: veel meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en aardgasvrije woningen, en een veel sterker hitte-eiland; een bibliotheek veel dichterbij.
- Kootwijkerbroek: minder huurwoningen van een woningcorporatie; een kinderdagverblijf verder weg, een bibliotheek veel dichterbij en een oprit van een hoofdweg dichterbij.
- Garderen: veel meer aardgasvrije woningen; een bibliotheek en een treinstation veel verder weg, en een oprit van een hoofdweg veel dichterbij.
- Terschuur: een kinderdagverblijf, een huisarts, een grote supermarkt en een oprit van een hoofdweg veel verder weg.
- Stroe: een school voor voortgezet onderwijs, een bibliotheek en een treinstation verder weg.
- Zwartebroek: een oprit van een hoofdweg veel verder weg en een grote supermarkt dichterbij.
De wijken van Barneveld op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Barneveld. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Barneveld
| Barneveld | 36.575 | 64% | 36% | 42% | € 414.000 | 1,8 km | 50 dB | 10,7 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voorthuizen | 12.265 | 70% | 30% | 39% | € 466.000 | 4,0 km | 48 dB | 9,8 µg/m³ |
| Kootwijkerbroek | 6.040 | 78% | 22% | 53% | € 541.000 | 6,8 km | 48 dB | 8,8 µg/m³ |
| Garderen | 2.225 | 74% | 26% | 35% | € 579.000 | 11,0 km | 52 dB | 8,5 µg/m³ |
| Stroe | 1.760 | 80% | 20% | 43% | € 506.000 | 8,0 km | 53 dB | 9,7 µg/m³ |
| Zwartebroek | 1.595 | 75% | 25% | 45% | € 516.000 | 4,5 km | 49 dB | 10,5 µg/m³ |
| Terschuur | 1.540 | 77% | 23% | 42% | € 575.000 | 5,5 km | 54 dB | 13,3 µg/m³ |
| midden van Barneveld | 75% | 25% | 42% | € 516.000 | 5,5 km | 50 dB | 9,8 µg/m³ |
Ook in Barneveld, maar met minder dan duizend inwoners: De Glind, Kootwijk, Achterveld.
Woonplaatsen in de gemeente Barneveld
Deze woonplaatsen hebben een andere naam dan de gemeente en een eigen pagina, met de cijfers naast de hele gemeente en Nederland.
- Voorthuizen 5.522 woonadressen
- Kootwijkerbroek 2.061 woonadressen
- Garderen 951 woonadressen
- Stroe 742 woonadressen
- Zwartebroek 637 woonadressen
- Terschuur 578 woonadressen
- De Glind 247 woonadressen
- Kootwijk 145 woonadressen
- Achterveld 60 woonadressen
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Barneveld
In de gemeente Barneveld is 68% van de woningen een koopwoning, iets meer dan in Nederland (60%). In alle woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning.
Van de woningen in de gemeente Barneveld is 78% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer evenveel als in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen heeft Terschuur (92%), het laagste Barneveld (74%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Barneveld € 453.000, ruim een kwart hoger dan in Nederland (€ 356.000).
Huren in Barneveld
In de gemeente Barneveld is 32% van de woningen een huurwoning, ongeveer een vijfde minder dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 18% van alle woningen, ruim een kwart minder dan in Nederland (25%).
Barneveld naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Barneveld | 68% | 32% | 42% | € 453.000 | 3,5 km | 50 dB | 10,2 µg/m³ |
| Amersfoort | 58% | 42% | 35% | € 420.000 | 2,9 km | 51 dB | 12,4 µg/m³ |
| Apeldoorn | 60% | 40% | 32% | € 382.000 | 3,3 km | 50 dB | 10,2 µg/m³ |
| Ede | 65% | 35% | 34% | € 414.000 | 3,0 km | 50 dB | 11,1 µg/m³ |
| Ermelo | 62% | 38% | 33% | € 441.000 | 2,0 km | 48 dB | 8,5 µg/m³ |
| Leusden | 71% | 29% | 35% | € 459.000 | 6,1 km | 49 dB | 10,0 µg/m³ |
| Nijkerk | 70% | 30% | 40% | € 470.000 | 2,1 km | 50 dB | 11,0 µg/m³ |
| Putten | 67% | 33% | 38% | € 485.000 | 2,9 km | 49 dB | 8,8 µg/m³ |
| Renswoude | 74% | 25% | 42% | € 515.000 | 4,6 km | 50 dB | 10,3 µg/m³ |
| Scherpenzeel | 73% | 27% | 38% | € 417.000 | 8,3 km | 48 dB | 9,8 µg/m³ |
| Woudenberg | 70% | 30% | 41% | € 491.000 | 5,3 km | 50 dB | 10,6 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |