Hoe is het wonen in Veenendaal?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Veenendaal heeft 6 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (12% tegen 4%) en een treinstation dichterbij (1,7 km tegen 3,0 km). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Veenendaal en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Veenendaal in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Veenendaal
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: meer huurwoningen van een woningcorporatie dan in Nederland; iets minder eengezinswoningen; ongeveer gelijk: de woningwaarde, huurwoningen en koopwoningen.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 300.000 in Centrum tot € 430.000 in Noordoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is € 388.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000).
-
Koopwoningen. Van 41% in Centrum tot 74% in West. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 58%, ongeveer evenveel als in Nederland (60%).
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 20% in West tot 47% in Zuidwest. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 33%, ongeveer een derde meer dan in Nederland (25%). In 5 van de 6 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 17% in Centrum tot 82% in West. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 62%, iets minder dan in Nederland (73%). In 5 van de 6 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van wegverkeer en geluid van alle bronnen samen ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 50 dB in West en Zuidwest tot 54 dB in Centrum. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 52 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 1 van de 6 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Veenendaal: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Veenendaal: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 50 dB in West en Zuidwest tot 54 dB in Centrum. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 52 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een sterker hitte-eiland dan in Nederland; ongeveer gelijk: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen en gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 34% in Centrum tot 57% in West. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 46%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,8 °C in Noordoost tot 1,9 °C in Noordwest. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 1,6 °C, hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 5 van de 6 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 44 °C in Zuidoost tot 46 °C in Centrum. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,1 mm per jaar in Noordoost tot -0,8 mm per jaar in Zuidoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is -0,9 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een kinderdagverblijf, een bibliotheek en een huisarts verder weg, en een treinstation dichterbij dan in Nederland; ongeveer even ver: een basisschool, een grote supermarkt, een school voor voortgezet onderwijs en een oprit van een hoofdweg.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in Centrum tot 1,0 km in West en Zuidoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,4 km in Centrum tot 1,4 km in Zuidwest. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 1,0 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,5 km in West tot 1,1 km in Noordoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,3 km in Noordwest tot 1,1 km in Noordoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,5 km in Zuidwest tot 2,8 km in Noordoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 1,3 km, iets dichterbij dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 5 van de 6 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,1 km in Zuidwest tot 2,5 km in Noordoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 1,5 km, ongeveer half zo ver als in Nederland (3,0 km). Vanuit alle woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,6 km in Centrum tot 2,7 km in West. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 2,0 km, verder dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 4 van de 6 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,1 km in Noordoost tot 2,5 km in West. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 1,5 km, iets dichterbij dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 4 van de 6 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: iets meer inwoners jonger dan vijftien dan in Nederland; ongeveer gelijk: inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, huishoudens met kinderen, huishoudens van een persoon en bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen. Van 15% in Centrum tot 45% in Noordoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 37%, iets meer dan in Nederland (33%). In 5 van de 6 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huishoudens van een persoon. Van 25% in West tot 54% in Centrum. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 37%, ongeveer evenveel als in Nederland (37%).
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 10% in Centrum tot 23% in Noordoost. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 17%, iets meer dan in Nederland (15%). In 5 van de 6 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 15% in Noordoost tot 31% in Centrum. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 19%, iets minder dan in Nederland (21%). In 4 van de 6 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 82% in Zuidwest tot 93% in West. Het midden van de woonwijken van Veenendaal is 89%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Veenendaal
De gemeente Veenendaal heeft veel meer aardgasvrije woningen, een sterker hitte-eiland en meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Veenendaal liggen een kinderdagverblijf, een bibliotheek en een huisarts verder weg, en een treinstation dichterbij dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen en meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving dan in Nederland; iets meer woningen met zonnestroom; ongeveer gelijk: fijnstof (PM2,5) in de lucht, roet in de lucht, fijnstof (PM10) in de lucht en stikstofdioxide (NO2) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Veenendaal
- Centrum: veel minder eengezinswoningen, woningen met zonnestroom en huishoudens met kinderen; een bibliotheek veel dichterbij.
- Noordoost: veel meer aardgasvrije woningen en een veel zwakker hitte-eiland; een school voor voortgezet onderwijs en een kinderdagverblijf veel verder weg.
- Noordwest: een kinderdagverblijf veel dichterbij en een bibliotheek dichterbij.
- West: minder huurwoningen, huurwoningen van een woningcorporatie en huishoudens van een persoon; een oprit van een hoofdweg verder weg.
- Zuidoost: een grote supermarkt en een huisarts verder weg.
- Zuidwest: meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen; een huisarts verder weg en een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
De wijken van Veenendaal op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Veenendaal. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Veenendaal
| Noordoost | 17.735 | 65% | 35% | 45% | € 430.000 | 2,5 km | 53 dB | 12,5 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| West | 15.145 | 74% | 26% | 40% | € 418.000 | 1,3 km | 50 dB | 10,3 µg/m³ |
| Zuidoost | 14.770 | 55% | 45% | 34% | € 396.000 | 1,6 km | 51 dB | 11,1 µg/m³ |
| Noordwest | 9.605 | 60% | 40% | 37% | € 343.000 | 1,7 km | 52 dB | 11,9 µg/m³ |
| Zuidwest | 7.255 | 46% | 54% | 36% | € 379.000 | 1,1 km | 50 dB | 10,3 µg/m³ |
| Centrum | 5.840 | 41% | 59% | 15% | € 300.000 | 1,3 km | 54 dB | 12,2 µg/m³ |
| midden van Veenendaal | 58% | 43% | 37% | € 388.000 | 1,5 km | 52 dB | 11,5 µg/m³ |
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Een huis kopen in Veenendaal
In de gemeente Veenendaal is 59% van de woningen een koopwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (60%). In 4 van de 6 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning.
Van de woningen in de gemeente Veenendaal is 60% een eengezinswoning (geen flat of appartement), iets minder dan in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen heeft West (82%), het laagste Centrum (17%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Veenendaal € 388.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000).
Huren in Veenendaal
In de gemeente Veenendaal is 41% van de woningen een huurwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 31% van alle woningen, bijna een kwart meer dan in Nederland (25%).
Veenendaal naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Veenendaal | 59% | 41% | 36% | € 388.000 | 1,7 km | 51 dB | 11,7 µg/m³ |
| Ede | 65% | 35% | 34% | € 414.000 | 3,0 km | 50 dB | 11,1 µg/m³ |
| Renswoude | 74% | 25% | 42% | € 515.000 | 4,6 km | 50 dB | 10,3 µg/m³ |
| Rhenen | 65% | 35% | 36% | € 435.000 | 2,7 km | 51 dB | 11,0 µg/m³ |
| Utrechtse Heuvelrug | 64% | 36% | 33% | € 507.000 | 4,6 km | 50 dB | 9,8 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |