Hoe is het wonen in Capelle aan den IJssel?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Capelle aan den IJssel heeft 9 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (32% tegen 4%) en minder woningen met zonnestroom (21% tegen 37%). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Capelle aan den IJssel in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: meer huurwoningen van een woningcorporatie en minder eengezinswoningen dan in Nederland; iets meer huurwoningen en iets minder koopwoningen; ongeveer gelijk: de woningwaarde.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 294.000 in Oostgaarde Noord tot € 434.000 in Capelle West en 's Gravenland. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is € 335.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000).
-
Koopwoningen. Van 32% in Oostgaarde Noord tot 82% in Capelle West en 's Gravenland. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 54%, iets minder dan in Nederland (60%). In 7 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 10% in Capelle West en 's Gravenland tot 56% in Oostgaarde Noord. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 36%, ongeveer anderhalf keer zo veel als in Nederland (25%). In 7 van de 9 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 19% in Oostgaarde Noord tot 77% in Capelle West en 's Gravenland. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 46%, ongeveer een derde minder dan in Nederland (73%). In 8 van de 9 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van wegverkeer en geluid van alle bronnen samen ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 49 dB in Oostgaarde Zuid en Schollevaar Zuid tot 58 dB in Rivium. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 53 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 3 van de 9 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 49 dB in Oostgaarde Zuid tot 58 dB in Rivium. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 53 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een sterker hitte-eiland dan in Nederland; ongeveer gelijk: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen en gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 35% in Middelwatering Oost tot 55% in Oostgaarde Noord. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 43%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,9 °C in Oostgaarde Noord tot 1,7 °C in Capelle West en 's Gravenland. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 1,4 °C, hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 8 van de 9 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 44 °C in Oostgaarde Noord tot 48 °C in Rivium. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -3,0 mm per jaar in Rivium tot -1,4 mm per jaar in Schollevaar Zuid. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is -2,0 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg verder weg dan in Nederland; een treinstation iets verder weg; ongeveer even ver: een basisschool, een huisarts, een grote supermarkt, een kinderdagverblijf en een school voor voortgezet onderwijs.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,4 km in Middelwatering Oost tot 1,1 km in Oostgaarde Zuid. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,6 km in Capelle West en 's Gravenland, Middelwatering West en Schollevaar Noord tot 1,0 km in Oostgaarde Zuid. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,5 km in vier woonwijken tot 1,7 km in Rivium. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,4 km in Oostgaarde Noord, Schenkel en Schollevaar Zuid tot 0,6 km in Middelwatering West. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 0,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,5 km in Schollevaar Noord tot 3,2 km in Rivium. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 1,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een treinstation. Van 0,9 km in Schollevaar Noord tot 5,4 km in Capelle West en 's Gravenland. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 4,2 km, verder dan in Nederland (3,0 km). Vanuit 7 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,8 km in Middelwatering Oost tot 4,0 km in Rivium. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 2,1 km, verder dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 8 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,0 km in Oostgaarde Noord tot 2,9 km in Schenkel. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 2,4 km, verder dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 7 van de 9 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: huishoudens van een persoon, inwoners jonger dan vijftien, inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, bewoners tevreden met hun woonomgeving en huishoudens met kinderen ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Huishoudens met kinderen. Van 27% in Schollevaar Noord tot 42% in Capelle West en 's Gravenland. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 32%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 26% in Capelle West en 's Gravenland tot 45% in Middelwatering Oost. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 41%, iets meer dan in Nederland (37%). In 8 van de 9 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 12% in Schollevaar Noord tot 18% in Oostgaarde Noord. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 15%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 10% in Rivium tot 27% in Middelwatering Oost. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 23%, ongeveer evenveel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 82% in Oostgaarde Noord tot 92% in Capelle West en 's Gravenland. Het midden van de woonwijken van Capelle aan den IJssel is 86%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Capelle aan den IJssel
De gemeente Capelle aan den IJssel heeft veel meer aardgasvrije woningen, meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving, huurwoningen van een woningcorporatie en stikstofdioxide (NO2) in de lucht, een sterker hitte-eiland, en minder woningen met zonnestroom en eengezinswoningen dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Capelle aan den IJssel liggen een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen, meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en stikstofdioxide (NO2) in de lucht, en minder woningen met zonnestroom dan in Nederland; ongeveer gelijk: roet in de lucht, fijnstof (PM10) in de lucht en fijnstof (PM2,5) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Capelle aan den IJssel
- Capelle West en 's Gravenland: meer woningen met zonnestroom en eengezinswoningen, en veel minder huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen.
- Middelwatering Oost: minder eengezinswoningen; een bibliotheek en een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij, en een grote supermarkt dichterbij.
- Middelwatering West: minder woningen met zonnestroom en eengezinswoningen; een basisschool verder weg en een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
- Oostgaarde Noord: veel minder woningen met zonnestroom en eengezinswoningen, en minder koopwoningen; een oprit van een hoofdweg veel dichterbij.
- Oostgaarde Zuid: veel meer woningen met zonnestroom; een grote supermarkt, een huisarts en een basisschool verder weg.
- Rivium: veel meer aardgasvrije woningen, en veel minder huurwoningen van een woningcorporatie en inwoners van vijfenzestig jaar en ouder; een basisschool veel verder weg.
- Schenkel: meer woningen met zonnestroom; een grote supermarkt en een basisschool dichterbij.
- Schollevaar Noord: veel meer aardgasvrije woningen; een bibliotheek verder weg, en een treinstation en een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
- Schollevaar Zuid: veel meer aardgasvrije woningen; een bibliotheek verder weg, een treinstation veel dichterbij en een basisschool dichterbij.
De wijken van Capelle aan den IJssel op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Capelle aan den IJssel. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Capelle aan den IJssel
| Schollevaar Zuid | 14.135 | 53% | 47% | 33% | € 320.000 | 1,0 km | 49 dB | 15,8 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capelle West en 's Gravenland | 9.230 | 82% | 18% | 42% | € 434.000 | 5,4 km | 53 dB | 19,0 µg/m³ |
| Middelwatering Oost | 8.675 | 40% | 60% | 31% | € 315.000 | 4,3 km | 54 dB | 16,7 µg/m³ |
| Oostgaarde Zuid | 8.315 | 58% | 42% | 32% | € 374.000 | 4,2 km | 49 dB | 14,9 µg/m³ |
| Middelwatering West | 8.050 | 61% | 39% | 30% | € 335.000 | 4,5 km | 56 dB | 17,8 µg/m³ |
| Oostgaarde Noord | 6.595 | 32% | 68% | 34% | € 294.000 | 3,2 km | 53 dB | 15,2 µg/m³ |
| Schenkel | 6.385 | 48% | 52% | 32% | € 387.000 | 3,2 km | 51 dB | 17,7 µg/m³ |
| Rivium | 3.785 | 56% | 44% | 40% | € 425.000 | 5,1 km | 58 dB | 22,3 µg/m³ |
| Schollevaar Noord | 3.450 | 54% | 46% | 27% | € 328.000 | 0,9 km | 51 dB | 17,0 µg/m³ |
| midden van Capelle aan den IJssel | 54% | 46% | 32% | € 335.000 | 4,2 km | 53 dB | 17,0 µg/m³ |
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Capelle aan den IJssel
In de gemeente Capelle aan den IJssel is 54% van de woningen een koopwoning, iets minder dan in Nederland (60%). In 6 van de 9 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Capelle West en 's Gravenland (82%), Middelwatering West (61%) en Oostgaarde Zuid (58%); het laagste heeft Oostgaarde Noord (32%).
Van de woningen in de gemeente Capelle aan den IJssel is 45% een eengezinswoning (geen flat of appartement), iets meer dan half zo veel als in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Capelle West en 's Gravenland (77%), Rivium (56%) en Schollevaar Noord (55%); het laagste heeft Oostgaarde Noord (19%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Capelle aan den IJssel € 350.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Capelle West en 's Gravenland (€ 434.000), Rivium (€ 425.000) en Schenkel (€ 387.000); de laagste heeft Oostgaarde Noord (€ 294.000).
Huren in Capelle aan den IJssel
In de gemeente Capelle aan den IJssel is 46% van de woningen een huurwoning, iets meer dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 35% van alle woningen, ongeveer een derde meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Oostgaarde Noord (68%), Middelwatering Oost (60%) en Schenkel (52%); het laagste heeft Capelle West en 's Gravenland (18%).
Capelle aan den IJssel naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capelle aan den IJssel | 54% | 46% | 33% | € 350.000 | 3,5 km | 53 dB | 16,7 µg/m³ |
| Krimpen aan den IJssel | 60% | 40% | 37% | € 377.000 | 7,4 km | 50 dB | 15,4 µg/m³ |
| Krimpenerwaard | 67% | 33% | 36% | € 405.000 | 10,9 km | 50 dB | 14,0 µg/m³ |
| Rotterdam | 35% | 65% | 28% | € 334.000 | 3,7 km | 54 dB | 19,6 µg/m³ |
| Zuidplas | 69% | 31% | 42% | € 435.000 | 3,7 km | 49 dB | 14,5 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |