Hoe is het wonen in Oosterhout?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Oosterhout heeft 11 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: een treinstation veel verder weg (9,3 km tegen 3,0 km) en veel meer aardgasvrije woningen (9% tegen 4%). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Oosterhout en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Oosterhout in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Oosterhout
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: meer huurwoningen van een woningcorporatie dan in Nederland; ongeveer gelijk: de woningwaarde, huurwoningen, koopwoningen en eengezinswoningen.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 308.000 in Oosterhout-Centrum tot € 599.000 in Den Hout. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is € 405.000, iets hoger dan in Nederland (€ 356.000). In 6 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 42% in Oosterheide tot 91% in Den Hout. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 76%, ruim een kwart meer dan in Nederland (60%). In 7 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 3% in Oosteind tot 53% in Oosterheide. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 19%, bijna een kwart minder dan in Nederland (25%). In 6 van de 11 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 38% in Oosterhout-Centrum tot 100% in Den Hout. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 89%, ongeveer een vijfde meer dan in Nederland (73%). In 8 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van alle bronnen samen en geluid van wegverkeer ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 47 dB in West tot 58 dB in Oosteind. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 2 van de 11 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 45 dB of minder in tien woonwijken tot 46 dB in Dorst. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In 10 van de 11 woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Oosterhout: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in West en Vrachelen tot 58 dB in Oosteind. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een iets sterker hitte-eiland en iets minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen dan in Nederland; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 28% in Oosterhout-Centrum tot 57% in Oosteind. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 44%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,3 °C in Den Hout tot 1,7 °C in Strijen. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 1,2 °C, iets hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 7 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 44 °C in Leijsenakkers tot 46 °C in Vrachelen. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -0,7 mm per jaar in Dommelbergen tot -0,4 mm per jaar in Slotjes. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is -0,5 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een treinstation veel verder weg, en een huisarts, een grote supermarkt en een kinderdagverblijf verder weg dan in Nederland; een oprit van een hoofdweg en een bibliotheek iets verder weg; ongeveer even ver: een basisschool en een school voor voortgezet onderwijs.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in Oosterhout-Centrum, Slotjes en Strijen tot 2,7 km in Oosteind. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,5 km in Slotjes tot 3,1 km in Oosteind. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 1,1 km, verder dan in Nederland (0,8 km). Vanuit 9 van de 11 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,4 km in Strijen tot 1,2 km in Oosteind. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,4 km in Strijen en Dommelbergen tot 1,0 km in Oosteind. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 0,6 km, verder dan in Nederland (0,5 km). Vanuit 9 van de 11 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,5 km in West tot 4,1 km in Dorst. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 1,4 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een treinstation. Van 6,1 km in Dorst tot 11,2 km in Dommelbergen. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 9,3 km, ongeveer drie keer zo ver als in Nederland (3,0 km). Vanuit alle woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,6 km in Oosterhout-Centrum tot 4,4 km in Dorst. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 1,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 0,7 km in Dorst tot 3,7 km in Vrachelen. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 1,9 km, iets verder dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 6 van de 11 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: iets meer inwoners van vijfenzestig jaar en ouder dan in Nederland; ongeveer gelijk: huishoudens van een persoon, bewoners tevreden met hun woonomgeving, huishoudens met kinderen en inwoners jonger dan vijftien.
-
Huishoudens met kinderen. Van 17% in Oosterhout-Centrum tot 46% in Den Hout. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 36%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 21% in Den Hout tot 53% in Oosterhout-Centrum. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 28%, bijna een kwart minder dan in Nederland (37%). In 8 van de 11 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 8% in Oosterhout-Centrum tot 18% in Strijen, Vrachelen en Dorst. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 16%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 18% in West en Vrachelen tot 39% in Oosterhout-Centrum. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 23%, ongeveer evenveel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 78% in Slotjes tot 94% in Leijsenakkers. Het midden van de woonwijken van Oosterhout is 91%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Oosterhout
De gemeente Oosterhout heeft veel meer aardgasvrije woningen en meer huurwoningen van een woningcorporatie dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Oosterhout liggen een treinstation veel verder weg, en een huisarts en een grote supermarkt verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen dan in Nederland; iets meer fijnstof (PM2,5) in de lucht; ongeveer gelijk: roet in de lucht, fijnstof (PM10) in de lucht, stikstofdioxide (NO2) in de lucht, woningen met zonnestroom en adressen per vierkante kilometer in de omgeving.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Oosterhout
- Oosterhout-Centrum: veel minder woningen met zonnestroom, eengezinswoningen en huishoudens met kinderen; een bibliotheek veel dichterbij.
- Slotjes: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, en minder woningen met zonnestroom; een huisarts veel dichterbij.
- West: veel meer aardgasvrije woningen en minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen; een oprit van een hoofdweg verder weg en een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
- Strijen: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, en veel minder aardgasvrije woningen; een bibliotheek veel dichterbij.
- Leijsenakkers: veel minder aardgasvrije woningen en huurwoningen van een woningcorporatie, en minder huurwoningen; een kinderdagverblijf verder weg.
- Oosterheide: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, en veel minder aardgasvrije woningen en woningen met zonnestroom.
- Dommelbergen: veel meer aardgasvrije woningen, en meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen; een bibliotheek dichterbij.
- Vrachelen: een zwakker hitte-eiland en minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving; een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg veel verder weg.
- Den Hout: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huurwoningen van een woningcorporatie, en een veel zwakker hitte-eiland; een grote supermarkt veel verder weg.
- Oosteind: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huurwoningen van een woningcorporatie, en een veel zwakker hitte-eiland; een grote supermarkt veel verder weg.
- Dorst: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huurwoningen van een woningcorporatie; een bibliotheek en een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg.
De wijken van Oosterhout op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Oosterhout. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Oosterhout
| Dommelbergen | 13.090 | 64% | 36% | 38% | € 336.000 | 11,2 km | 51 dB | 13,1 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oosterheide | 8.845 | 42% | 58% | 33% | € 314.000 | 7,8 km | 50 dB | 12,5 µg/m³ |
| Slotjes | 8.100 | 51% | 49% | 29% | € 328.000 | 8,7 km | 51 dB | 12,3 µg/m³ |
| Vrachelen | 7.595 | 76% | 24% | 41% | € 472.000 | 9,5 km | 48 dB | 11,8 µg/m³ |
| Oosterhout-Centrum | 5.675 | 50% | 48% | 17% | € 308.000 | 9,3 km | 51 dB | 12,6 µg/m³ |
| Strijen | 3.795 | 54% | 46% | 39% | € 320.000 | 9,7 km | 51 dB | 12,7 µg/m³ |
| Dorst | 3.475 | 87% | 13% | 38% | € 476.000 | 6,1 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
| West | 3.270 | 78% | 22% | 36% | € 405.000 | 8,5 km | 47 dB | 12,4 µg/m³ |
| Leijsenakkers | 1.555 | 84% | 16% | 33% | € 479.000 | 10,0 km | 51 dB | 13,6 µg/m³ |
| Den Hout | 1.285 | 91% | 9% | 46% | € 599.000 | 9,4 km | 55 dB | 11,3 µg/m³ |
| Oosteind | 1.235 | 86% | 14% | 33% | € 500.000 | 9,2 km | 58 dB | 12,1 µg/m³ |
| midden van Oosterhout | 76% | 24% | 36% | € 405.000 | 9,3 km | 51 dB | 12,4 µg/m³ |
Ook in Oosterhout, maar met minder dan duizend inwoners: Industrieterrein Zuid, Industrieterrein Noord, Buitengebied Oosterhout.
Woonplaatsen in de gemeente Oosterhout
Deze woonplaatsen hebben een andere naam dan de gemeente en een eigen pagina, met de cijfers naast de hele gemeente en Nederland.
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Oosterhout
In de gemeente Oosterhout is 61% van de woningen een koopwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (60%). In 9 van de 11 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Den Hout (91%), Dorst (87%) en Oosteind (86%); het laagste heeft Oosterheide (42%).
Van de woningen in de gemeente Oosterhout is 74% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer evenveel als in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Den Hout (100%), Leijsenakkers (99%) en Oosteind (97%); het laagste heeft Oosterhout-Centrum (38%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Oosterhout € 366.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Den Hout (€ 599.000), Oosteind (€ 500.000) en Leijsenakkers (€ 479.000); de laagste heeft Oosterhout-Centrum (€ 308.000).
Huren in Oosterhout
In de gemeente Oosterhout is 39% van de woningen een huurwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 32% van alle woningen, ruim een kwart meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Oosterheide (58%), Slotjes (49%) en Oosterhout-Centrum (48%); het laagste heeft Den Hout (9%).
Oosterhout naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oosterhout | 61% | 39% | 33% | € 366.000 | 9,3 km | 51 dB | 12,5 µg/m³ |
| Breda | 55% | 45% | 29% | € 390.000 | 3,3 km | 51 dB | 13,7 µg/m³ |
| Dongen | 71% | 29% | 35% | € 353.000 | 8,5 km | 50 dB | 11,6 µg/m³ |
| Drimmelen | 72% | 28% | 34% | € 413.000 | 9,0 km | 50 dB | 12,8 µg/m³ |
| Geertruidenberg | 62% | 38% | 35% | € 346.000 | 16,5 km | 51 dB | 13,8 µg/m³ |
| Gilze en Rijen | 64% | 35% | 35% | € 368.000 | 3,7 km | 50 dB | 11,3 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |