Hoe is het wonen in Breda?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Breda heeft 11 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (24% tegen 4%) en een bibliotheek verder weg (2,6 km tegen 1,5 km). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Breda en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Breda in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Breda
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: iets meer huurwoningen en huurwoningen van een woningcorporatie, en iets minder eengezinswoningen dan in Nederland; ongeveer gelijk: de woningwaarde en koopwoningen.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 291.000 in Breda noord tot € 603.000 in Ulvenhout. Het midden van de woonwijken van Breda is € 482.000, ongeveer een derde hoger dan in Nederland (€ 356.000). In 7 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 25% in Breda centrum tot 79% in Prinsenbeek. Het midden van de woonwijken van Breda is 68%, iets meer dan in Nederland (60%). In 7 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 11% in Breda zuid tot 46% in Breda noord. Het midden van de woonwijken van Breda is 20%, ongeveer een vijfde minder dan in Nederland (25%). In 6 van de 11 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 12% in Breda centrum tot 88% in Bavel en Prinsenbeek. Het midden van de woonwijken van Breda is 64%, iets minder dan in Nederland (73%). In 6 van de 11 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van wegverkeer en geluid van alle bronnen samen ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in Ulvenhout tot 54 dB in Breda centrum. Het midden van de woonwijken van Breda is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 1 van de 11 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Breda: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Breda: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in Ulvenhout tot 55 dB in Breda centrum. Het midden van de woonwijken van Breda is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een sterker hitte-eiland dan in Nederland; iets minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 22% in Breda centrum tot 59% in Ulvenhout. Het midden van de woonwijken van Breda is 42%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,5 °C in Ulvenhout tot 1,9 °C in Breda centrum. Het midden van de woonwijken van Breda is 1,2 °C, iets hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 8 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 42 °C in Ulvenhout tot 45 °C in Breda noord. Het midden van de woonwijken van Breda is 44 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,0 mm per jaar in Breda zuid tot -0,7 mm per jaar in Teteringen. Het midden van de woonwijken van Breda is -0,9 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg verder weg dan in Nederland; een treinstation iets verder weg; ongeveer even ver: een basisschool, een grote supermarkt, een school voor voortgezet onderwijs, een huisarts en een kinderdagverblijf.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in Breda centrum tot 1,1 km in Breda zuid en Teteringen. Het midden van de woonwijken van Breda is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,5 km in Breda noord tot 1,1 km in Prinsenbeek. Het midden van de woonwijken van Breda is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,5 km in Breda noord tot 0,9 km in Bavel, Breda centrum en Prinsenbeek. Het midden van de woonwijken van Breda is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,4 km in Breda noord tot 0,8 km in Prinsenbeek. Het midden van de woonwijken van Breda is 0,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,9 km in Breda zuid-oost tot 3,4 km in Ulvenhout. Het midden van de woonwijken van Breda is 1,2 km, dichterbij dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 8 van de 11 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,8 km in Breda centrum tot 6,9 km in Ulvenhout. Het midden van de woonwijken van Breda is 3,6 km, verder dan in Nederland (3,0 km). Vanuit 7 van de 11 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 1,0 km in Breda centrum tot 5,7 km in Prinsenbeek. Het midden van de woonwijken van Breda is 2,8 km, ongeveer twee keer zo ver als in Nederland (1,5 km). Vanuit 9 van de 11 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,5 km in Ulvenhout tot 3,7 km in Breda centrum. Het midden van de woonwijken van Breda is 2,5 km, ongeveer anderhalf keer zo ver als in Nederland (1,7 km). Vanuit 9 van de 11 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: iets meer huishoudens van een persoon en iets minder huishoudens met kinderen dan in Nederland; ongeveer gelijk: inwoners jonger dan vijftien, inwoners van vijfenzestig jaar en ouder en bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen. Van 9% in Breda centrum tot 43% in Teteringen. Het midden van de woonwijken van Breda is 30%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 24% in Bavel tot 70% in Breda centrum. Het midden van de woonwijken van Breda is 40%, ongeveer evenveel als in Nederland (37%).
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 5% in Breda centrum tot 19% in Teteringen. Het midden van de woonwijken van Breda is 15%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 15% in Breda centrum tot 27% in Breda zuid en Ulvenhout. Het midden van de woonwijken van Breda is 22%, ongeveer evenveel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 76% in Breda west tot 93% in Ulvenhout. Het midden van de woonwijken van Breda is 91%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Breda
De gemeente Breda heeft veel meer aardgasvrije woningen, meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving, een sterker hitte-eiland en minder woningen met zonnestroom dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Breda liggen een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen, meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en minder woningen met zonnestroom dan in Nederland; iets meer stikstofdioxide (NO2) in de lucht; ongeveer gelijk: roet in de lucht, fijnstof (PM2,5) in de lucht en fijnstof (PM10) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Breda
- Bavel: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en minder huishoudens van een persoon; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg en een treinstation verder weg.
- Breda centrum: veel minder woningen met zonnestroom, eengezinswoningen, huishoudens met kinderen en inwoners jonger dan vijftien.
- Breda noord: veel meer aardgasvrije woningen, huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen; een treinstation dichterbij.
- Breda noord-west: veel meer aardgasvrije woningen, meer huurwoningen van een woningcorporatie en minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving; een school voor voortgezet onderwijs verder weg.
- Breda oost: meer huurwoningen en huurwoningen van een woningcorporatie; een huisarts en een grote supermarkt dichterbij.
- Breda west: meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, minder koopwoningen, en een lagere woningwaarde.
- Breda zuid: veel minder aardgasvrije woningen en minder huurwoningen van een woningcorporatie; een grote supermarkt verder weg en een bibliotheek dichterbij.
- Breda zuid-oost: een bibliotheek veel dichterbij en een school voor voortgezet onderwijs dichterbij.
- Prinsenbeek: veel minder aardgasvrije woningen en adressen per vierkante kilometer in de omgeving, en minder huurwoningen van een woningcorporatie; een bibliotheek veel verder weg.
- Teteringen: meer woningen met zonnestroom, veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving, minder huishoudens van een persoon en een zwakker hitte-eiland.
- Ulvenhout: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en aardgasvrije woningen, en een veel zwakker hitte-eiland; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg.
De wijken van Breda op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Breda. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Breda
| Breda west | 33.450 | 47% | 53% | 29% | € 335.000 | 3,9 km | 52 dB | 14,2 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Breda noord | 26.485 | 39% | 61% | 29% | € 291.000 | 2,0 km | 51 dB | 13,7 µg/m³ |
| Breda noord-west | 24.990 | 66% | 34% | 37% | € 334.000 | 2,7 km | 49 dB | 13,2 µg/m³ |
| Breda oost | 24.645 | 53% | 46% | 26% | € 404.000 | 2,8 km | 51 dB | 13,5 µg/m³ |
| Breda zuid-oost | 19.330 | 68% | 32% | 30% | € 482.000 | 4,4 km | 51 dB | 12,6 µg/m³ |
| Breda centrum | 16.560 | 25% | 75% | 9% | € 305.000 | 1,8 km | 54 dB | 14,3 µg/m³ |
| Prinsenbeek | 12.365 | 79% | 21% | 39% | € 484.000 | 3,3 km | 51 dB | 14,2 µg/m³ |
| Teteringen | 9.275 | 76% | 24% | 43% | € 511.000 | 4,3 km | 49 dB | 12,2 µg/m³ |
| Breda zuid | 8.385 | 70% | 30% | 28% | € 527.000 | 3,6 km | 51 dB | 13,3 µg/m³ |
| Bavel | 8.375 | 75% | 25% | 41% | € 566.000 | 5,9 km | 50 dB | 12,6 µg/m³ |
| Ulvenhout | 4.915 | 76% | 24% | 36% | € 603.000 | 6,9 km | 48 dB | 12,7 µg/m³ |
| midden van Breda | 68% | 32% | 30% | € 482.000 | 3,6 km | 51 dB | 13,3 µg/m³ |
Woonplaatsen in de gemeente Breda
Deze woonplaatsen hebben een andere naam dan de gemeente en een eigen pagina, met de cijfers naast de hele gemeente en Nederland.
- Prinsenbeek 5.332 woonadressen
- Teteringen 3.886 woonadressen
- Bavel 3.595 woonadressen
- Ulvenhout 2.179 woonadressen
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Breda
In de gemeente Breda is 55% van de woningen een koopwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (60%). In 8 van de 11 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Prinsenbeek (79%), Teteringen (76%) en Ulvenhout (76%); het laagste heeft Breda centrum (25%).
Van de woningen in de gemeente Breda is 60% een eengezinswoning (geen flat of appartement), iets minder dan in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Bavel (88%), Prinsenbeek (88%) en Teteringen (86%); het laagste heeft Breda centrum (12%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Breda € 390.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Ulvenhout (€ 603.000), Bavel (€ 566.000) en Breda zuid (€ 527.000); de laagste heeft Breda noord (€ 291.000).
Huren in Breda
In de gemeente Breda is 45% van de woningen een huurwoning, iets meer dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 28% van alle woningen, iets meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Breda centrum (75%), Breda noord (61%) en Breda west (53%); het laagste heeft Prinsenbeek (21%).
Breda naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Breda | 55% | 45% | 29% | € 390.000 | 3,3 km | 51 dB | 13,7 µg/m³ |
| Alphen-Chaam | 75% | 25% | 35% | € 459.000 | 13,0 km | 49 dB | 9,9 µg/m³ |
| Drimmelen | 72% | 28% | 34% | € 413.000 | 9,0 km | 50 dB | 12,8 µg/m³ |
| Etten-Leur | 64% | 36% | 35% | € 355.000 | 2,0 km | 50 dB | 12,6 µg/m³ |
| Gilze en Rijen | 64% | 35% | 35% | € 368.000 | 3,7 km | 50 dB | 11,3 µg/m³ |
| Moerdijk | 67% | 33% | 34% | € 353.000 | 5,8 km | 50 dB | 11,8 µg/m³ |
| Oosterhout | 61% | 39% | 33% | € 366.000 | 9,3 km | 51 dB | 12,5 µg/m³ |
| Zundert | 75% | 25% | 32% | € 434.000 | 12,9 km | 50 dB | 10,3 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |