Hoe is het wonen in Roosendaal?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Roosendaal heeft 12 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: een school voor voortgezet onderwijs verder weg (2,7 km tegen 1,5 km) en een bibliotheek verder weg (2,5 km tegen 1,5 km). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Roosendaal en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Roosendaal in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Roosendaal
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: een iets lagere woningwaarde dan in Nederland; ongeveer gelijk: huurwoningen van een woningcorporatie, huurwoningen, koopwoningen en eengezinswoningen.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 236.000 in West tot € 460.000 in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is € 309.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000). In 7 van de 12 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 48% in Noord, West en Groot Kroeven tot 88% in Heerle. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 68%, iets meer dan in Nederland (60%). In 7 van de 12 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 7% in Heerle tot 42% in Noord. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 24%, ongeveer evenveel als in Nederland (25%).
-
Eengezinswoningen. Van 37% in Centrum tot 98% in Heerle. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 87%, iets meer dan in Nederland (73%). In 7 van de 12 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van alle bronnen samen en geluid van wegverkeer ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 47 dB in Nispen en Wouwse Plantage tot 55 dB in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 50 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 2 van de 12 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Roosendaal: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Roosendaal: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 48 dB in Wouwse Plantage tot 56 dB in Centrum en Noord. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 50 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen, het hitte-eiland en gevoelstemperatuur op een hete dag (PET) ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 21% in Centrum tot 61% in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 43%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,2 °C in Wouwse Plantage tot 1,6 °C in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 1,0 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (1,0 °C).
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 43 °C in Wouwse Plantage tot 46 °C in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 44 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,1 mm per jaar in Groot Kroeven tot -0,9 mm per jaar in Kortendijk. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is -1,0 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een school voor voortgezet onderwijs, een bibliotheek, een grote supermarkt, een kinderdagverblijf en een basisschool verder weg dan in Nederland; een treinstation iets verder weg; ongeveer even ver: een huisarts en een oprit van een hoofdweg.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in Centrum en Noord tot 4,6 km in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,5 km in Wouw tot 4,4 km in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,6 km in vier woonwijken tot 1,3 km in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,4 km in Centrum en Tolberg tot 1,2 km in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 0,6 km, verder dan in Nederland (0,5 km). Vanuit 8 van de 12 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 1,2 km in Centrum, Oost en Langdonk tot 7,1 km in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 2,3 km, ongeveer anderhalf keer zo ver als in Nederland (1,5 km). Vanuit 8 van de 12 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,3 km in Centrum tot 8,1 km in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 3,7 km, verder dan in Nederland (3,0 km). Vanuit 8 van de 12 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,7 km in Wouw tot 6,4 km in Nispen. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 2,6 km, bijna twee keer zo ver als in Nederland (1,5 km). Vanuit 9 van de 12 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,0 km in Oost, West en Langdonk tot 3,1 km in Wouwse Plantage. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 1,4 km, dichterbij dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 7 van de 12 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, inwoners jonger dan vijftien, huishoudens met kinderen, bewoners tevreden met hun woonomgeving en huishoudens van een persoon ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Huishoudens met kinderen. Van 17% in Centrum tot 39% in Langdonk en Tolberg. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 31%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 27% in Tolberg tot 57% in Centrum. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 36%, ongeveer evenveel als in Nederland (37%).
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 9% in Centrum tot 19% in Langdonk. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 14%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 14% in Noord tot 29% in Groot Kroeven. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 24%, iets meer dan in Nederland (21%). In 9 van de 12 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 69% in Centrum tot 91% in Nispen. Het midden van de woonwijken van Roosendaal is 86%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Roosendaal
Vanuit de gemeente Roosendaal liggen een school voor voortgezet onderwijs, een bibliotheek, een grote supermarkt, een kinderdagverblijf en een basisschool verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: aardgasvrije woningen, roet in de lucht, stikstofdioxide (NO2) in de lucht, adressen per vierkante kilometer in de omgeving, woningen met zonnestroom, fijnstof (PM2,5) in de lucht en fijnstof (PM10) in de lucht ongeveer gelijk aan Nederland.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Roosendaal
- Centrum: veel minder woningen met zonnestroom en eengezinswoningen; een treinstation en een bibliotheek veel dichterbij.
- Oost: meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huurwoningen van een woningcorporatie; een treinstation en een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
- Noord: meer huurwoningen van een woningcorporatie en veel minder woningen met zonnestroom; een treinstation veel dichterbij en een school voor voortgezet onderwijs dichterbij.
- West: veel minder woningen met zonnestroom en minder eengezinswoningen; een bibliotheek veel dichterbij en een treinstation dichterbij.
- Groot Kroeven: meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, en minder woningen met zonnestroom; een kinderdagverblijf verder weg.
- Langdonk: meer inwoners jonger dan vijftien; een huisarts en een bibliotheek verder weg, en een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
- Kortendijk: een bibliotheek, een grote supermarkt, een kinderdagverblijf en een oprit van een hoofdweg verder weg.
- Tolberg: minder huurwoningen en huurwoningen van een woningcorporatie; een oprit van een hoofdweg veel verder weg en een school voor voortgezet onderwijs verder weg.
- Nispen: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een veel zwakker hitte-eiland; een grote supermarkt en een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg.
- Wouw: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en minder huurwoningen van een woningcorporatie; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg en een bibliotheek veel dichterbij.
- Heerle: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving, huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, en een veel zwakker hitte-eiland.
- Wouwse Plantage: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een veel zwakker hitte-eiland; een grote supermarkt en een huisarts veel verder weg.
De wijken van Roosendaal op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Roosendaal. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Roosendaal
| Tolberg | 11.745 | 80% | 20% | 39% | € 358.000 | 4,0 km | 49 dB | 12,2 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortendijk | 11.040 | 72% | 28% | 37% | € 341.000 | 3,7 km | 48 dB | 12,0 µg/m³ |
| Groot Kroeven | 10.725 | 48% | 51% | 30% | € 269.000 | 3,1 km | 50 dB | 12,1 µg/m³ |
| West | 7.850 | 48% | 52% | 25% | € 236.000 | 2,1 km | 54 dB | 14,7 µg/m³ |
| Noord | 7.565 | 48% | 52% | 34% | € 239.000 | 1,5 km | 52 dB | 13,2 µg/m³ |
| Centrum | 7.100 | 50% | 49% | 17% | € 260.000 | 1,3 km | 55 dB | 14,5 µg/m³ |
| Oost | 5.590 | 56% | 44% | 30% | € 256.000 | 1,7 km | 53 dB | 13,8 µg/m³ |
| Langdonk | 5.205 | 63% | 37% | 39% | € 277.000 | 3,6 km | 50 dB | 12,7 µg/m³ |
| Wouw | 4.850 | 79% | 21% | 34% | € 367.000 | 6,1 km | 49 dB | 11,9 µg/m³ |
| Heerle | 1.855 | 88% | 12% | 32% | € 402.000 | 6,1 km | 50 dB | 11,6 µg/m³ |
| Nispen | 1.800 | 80% | 20% | 27% | € 425.000 | 7,0 km | 47 dB | 10,3 µg/m³ |
| Wouwse Plantage | 1.215 | 83% | 17% | 30% | € 460.000 | 8,1 km | 47 dB | 10,4 µg/m³ |
| midden van Roosendaal | 68% | 33% | 31% | € 309.000 | 3,7 km | 50 dB | 12,1 µg/m³ |
Ook in Roosendaal, maar met minder dan duizend inwoners: Industriegebieden, Moerstraten.
Woonplaatsen in de gemeente Roosendaal
Deze woonplaatsen hebben een andere naam dan de gemeente en een eigen pagina, met de cijfers naast de hele gemeente en Nederland.
- Wouw 2.246 woonadressen
- Heerle 768 woonadressen
- Nispen 716 woonadressen
- Wouwse Plantage 512 woonadressen
- Moerstraten 271 woonadressen
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Roosendaal
In de gemeente Roosendaal is 62% van de woningen een koopwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (60%). In 8 van de 12 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Heerle (88%), Wouwse Plantage (83%) en Tolberg (80%); het laagste heeft Groot Kroeven (48%).
Van de woningen in de gemeente Roosendaal is 74% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer evenveel als in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Heerle (98%), Nispen (96%) en Kortendijk (95%); het laagste heeft Centrum (37%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Roosendaal € 300.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Wouwse Plantage (€ 460.000), Nispen (€ 425.000) en Heerle (€ 402.000); de laagste heeft West (€ 236.000).
Huren in Roosendaal
In de gemeente Roosendaal is 38% van de woningen een huurwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 27% van alle woningen, ongeveer evenveel als in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Noord (52%), West (52%) en Groot Kroeven (51%); het laagste heeft Heerle (12%).
Roosendaal naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Roosendaal | 62% | 38% | 31% | € 300.000 | 3,3 km | 51 dB | 12,8 µg/m³ |
| Bergen op Zoom | 59% | 41% | 32% | € 312.000 | 2,8 km | 50 dB | 13,0 µg/m³ |
| Halderberge | 65% | 35% | 34% | € 357.000 | 3,7 km | 49 dB | 11,7 µg/m³ |
| Rucphen | 67% | 33% | 36% | € 370.000 | 6,5 km | 50 dB | 11,5 µg/m³ |
| Steenbergen | 70% | 30% | 32% | € 348.000 | 13,0 km | 49 dB | 11,8 µg/m³ |
| Woensdrecht | 73% | 27% | 32% | € 344.000 | 11,2 km | 48 dB | 12,3 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |