Hoe is het wonen in Zoetermeer?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Zoetermeer heeft 11 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (11% tegen 4%) en meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving (2.573 tegen 1.640). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Zoetermeer en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Zoetermeer in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Zoetermeer
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: meer huurwoningen van een woningcorporatie en minder eengezinswoningen dan in Nederland; iets meer huurwoningen; ongeveer gelijk: koopwoningen en de woningwaarde.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 279.000 in Stadscentrum tot € 469.000 (schatting) in Oosterheem. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is € 323.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000).
-
Koopwoningen. Van 19% in Stadscentrum tot 68% (schatting) in Dorp. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 56%, ongeveer evenveel als in Nederland (60%).
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 21% (schatting) in Driemanspolder tot 66% (schatting) in Palenstein. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 33%, ongeveer een derde meer dan in Nederland (25%). In 7 van de 10 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 11% in Stadscentrum tot 83% (schatting) in Noordhove. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 53%, ruim een kwart minder dan in Nederland (73%). In 9 van de 10 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van wegverkeer en geluid van alle bronnen samen ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 49 dB in De Leyens en Noordhove tot 56 dB in Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 52 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 2 van de 11 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Zoetermeer: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Zoetermeer: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 49 dB in De Leyens en Noordhove tot 56 dB in Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 52 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: meer groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen dan in Nederland; een iets sterker hitte-eiland; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 45% in Dorp tot 65% in Meerzicht. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 52%, iets meer dan in Nederland (45%). In 10 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 1,0 °C in Buytenwegh tot 1,4 °C in Rokkeveen. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 1,2 °C, iets hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 7 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 44 °C in Meerzicht tot 47 °C in Oosterheem. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,1 mm per jaar in Palenstein tot -0,7 mm per jaar in Meerzicht. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is -0,9 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een oprit van een hoofdweg, een school voor voortgezet onderwijs en een bibliotheek verder weg dan in Nederland; een treinstation iets verder weg; ongeveer even ver: een grote supermarkt, een huisarts, een basisschool en een kinderdagverblijf.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in Stadscentrum tot 1,0 km (schatting) in Meerzicht. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,6 km (schatting) in Seghwaert tot 1,1 km (schatting) in Meerzicht. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 0,9 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,5 km in Buytenwegh tot 0,8 km in Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,3 km (schatting) in Dorp tot 0,9 km in Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 0,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,6 km (schatting) in Driemanspolder tot 3,2 km (schatting) in Oosterheem. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 1,3 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,2 km (schatting) in Dorp tot 5,3 km (schatting) in Noordhove. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 3,2 km, ongeveer even ver als in Nederland (3,0 km).
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,7 km in Stadscentrum tot 2,8 km (schatting) in Noordhove. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 1,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,2 km in Buytenwegh tot 3,7 km (schatting) in Noordhove. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 2,0 km, iets verder dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 8 van de 11 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: iets meer inwoners jonger dan vijftien en huishoudens met kinderen dan in Nederland; ongeveer gelijk: bewoners tevreden met hun woonomgeving, huishoudens van een persoon en inwoners van vijfenzestig jaar en ouder.
-
Huishoudens met kinderen. Van 15% in Stadscentrum tot 49% in Oosterheem. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 37%, iets meer dan in Nederland (33%). In 6 van de 11 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huishoudens van een persoon. Van 25% in Oosterheem tot 61% in Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 40%, ongeveer evenveel als in Nederland (37%).
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 10% in Stadscentrum tot 20% in Buytenwegh. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 15%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 14% in Oosterheem tot 32% in De Leyens. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 21%, ongeveer evenveel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 74% in Palenstein tot 91% in Noordhove. Het midden van de woonwijken van Zoetermeer is 85%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Zoetermeer
De gemeente Zoetermeer heeft veel meer aardgasvrije woningen, en meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving, huurwoningen van een woningcorporatie en stikstofdioxide (NO2) in de lucht dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Zoetermeer liggen een oprit van een hoofdweg, een school voor voortgezet onderwijs en een bibliotheek verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen, en meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en stikstofdioxide (NO2) in de lucht dan in Nederland; iets minder woningen met zonnestroom; ongeveer gelijk: fijnstof (PM10) in de lucht, roet in de lucht en fijnstof (PM2,5) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Zoetermeer
- Buytenwegh: meer huurwoningen van een woningcorporatie; een school voor voortgezet onderwijs en een bibliotheek verder weg, en een oprit van een hoofdweg dichterbij.
- De Leyens: meer woningen met zonnestroom en inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en minder huurwoningen van een woningcorporatie; een bibliotheek verder weg.
- Dorp: minder huurwoningen van een woningcorporatie; een treinstation veel dichterbij, en een school voor voortgezet onderwijs en een kinderdagverblijf dichterbij.
- Driemanspolder: veel minder eengezinswoningen en woningen met zonnestroom; een school voor voortgezet onderwijs en een treinstation veel dichterbij.
- Meerzicht: meer huurwoningen van een woningcorporatie; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg, en een bibliotheek en een grote supermarkt verder weg.
- Noordhove: meer woningen met zonnestroom; een oprit van een hoofdweg, een bibliotheek en een treinstation verder weg.
- Oosterheem: minder huishoudens van een persoon; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg, een treinstation verder weg en een bibliotheek dichterbij.
- Palenstein: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie, meer huurwoningen, veel minder koopwoningen en minder eengezinswoningen.
- Rokkeveen: minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huishoudens van een persoon; een treinstation veel dichterbij en een oprit van een hoofdweg dichterbij.
- Seghwaert: een oprit van een hoofdweg en een bibliotheek verder weg, en een school voor voortgezet onderwijs en een kinderdagverblijf dichterbij.
- Stadscentrum: veel meer aardgasvrije woningen, en veel minder eengezinswoningen, woningen met zonnestroom en koopwoningen.
De wijken van Zoetermeer op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Zoetermeer. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Zoetermeer
| Oosterheem | 24.475 | 64% (schatting) | 36% (schatting) | 49% | € 469.000 (schatting) | 5,0 km (schatting) | 50 dB | 14,3 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rokkeveen | 20.690 | geen cijfer | geen cijfer | 37% | geen cijfer | 1,4 km (schatting) | 52 dB | 15,9 µg/m³ |
| Seghwaert | 16.425 | 60% (schatting) | 40% (schatting) | 37% | € 330.000 (schatting) | 4,0 km (schatting) | 52 dB | 15,0 µg/m³ |
| Meerzicht | 15.715 | 45% (schatting) | 55% (schatting) | 37% | € 294.000 (schatting) | 3,2 km (schatting) | 51 dB | 16,4 µg/m³ |
| Buytenwegh | 10.715 | 40% | 60% | 37% | € 315.000 | 3,8 km | 50 dB | 14,8 µg/m³ |
| De Leyens | 9.345 | 63% | 37% | 33% | € 372.000 | 4,2 km | 49 dB | 13,5 µg/m³ |
| Noordhove | 8.405 | 66% (schatting) | 34% (schatting) | 39% | € 417.000 (schatting) | 5,3 km (schatting) | 49 dB | 13,3 µg/m³ |
| Driemanspolder | 6.470 | 52% (schatting) | 48% (schatting) | 28% | € 292.000 (schatting) | 1,6 km (schatting) | 55 dB | 16,1 µg/m³ |
| Dorp | 5.880 | 68% (schatting) | 32% (schatting) | 31% | € 355.000 (schatting) | 1,2 km (schatting) | 53 dB | 16,7 µg/m³ |
| Palenstein | 5.845 | 30% (schatting) | 70% (schatting) | 31% | € 296.000 (schatting) | 2,1 km (schatting) | 53 dB | 15,6 µg/m³ |
| Stadscentrum | 4.685 | 19% | 81% | 15% | € 279.000 | 2,4 km | 56 dB | 15,7 µg/m³ |
| midden van Zoetermeer | 56% | 44% | 37% | € 323.000 | 3,2 km | 52 dB | 15,6 µg/m³ |
Ook in Zoetermeer, maar met minder dan duizend inwoners: A12-ZONE, Ontwikkelwijk, bedrijventerreinen, buitengebied.
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Zoetermeer
In de gemeente Zoetermeer is 55% van de woningen een koopwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (60%). In 6 van de 10 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Dorp (68% (schatting)), Noordhove (66% (schatting)) en Oosterheem (64% (schatting)); het laagste heeft Stadscentrum (19%).
Van de woningen in de gemeente Zoetermeer is 57% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer een vijfde minder dan in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Noordhove (83% (schatting)), De Leyens (72%) en Oosterheem (69% (schatting)); het laagste heeft Stadscentrum (11%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Zoetermeer € 363.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Oosterheem (€ 469.000 (schatting)), Noordhove (€ 417.000 (schatting)) en De Leyens (€ 372.000); de laagste heeft Stadscentrum (€ 279.000).
Huren in Zoetermeer
In de gemeente Zoetermeer is 45% van de woningen een huurwoning, iets meer dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 34% van alle woningen, ongeveer een derde meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Stadscentrum (81%), Palenstein (70% (schatting)) en Buytenwegh (60%); het laagste heeft Dorp (32% (schatting)).
Zoetermeer naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zoetermeer | 55% | 45% | 37% | € 363.000 | 3,4 km | 52 dB | 15,3 µg/m³ |
| 's-Gravenhage | 42% | 58% | 29% | € 363.000 | 3,4 km | 53 dB | 17,0 µg/m³ |
| Alphen aan den Rijn | 63% | 37% | 36% | € 373.000 | 3,4 km | 51 dB | 13,4 µg/m³ |
| Lansingerland | 73% | 27% | 47% | € 497.000 | 6,6 km | 49 dB | 15,4 µg/m³ |
| Leidschendam-Voorburg | 58% | 42% | 31% | € 389.000 | 2,2 km | 54 dB | 17,1 µg/m³ |
| Pijnacker-Nootdorp | 72% | 28% | 45% | € 501.000 | 4,6 km | 50 dB | 16,4 µg/m³ |
| Zoeterwoude | 69% | 31% | 34% | € 467.000 | 4,1 km | 53 dB | 17,5 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |