Hoe is het wonen in Deventer?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Deventer heeft 14 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (9% tegen 4%) en een huisarts verder weg (1,1 km tegen 0,8 km). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Deventer en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Deventer in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Deventer
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: iets meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen dan in Nederland; ongeveer gelijk: eengezinswoningen, koopwoningen en de woningwaarde.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 250.000 in Rivierenwijk en Bergweide tot € 529.000 in Diepenveen. Het midden van de woonwijken van Deventer is € 348.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000).
-
Koopwoningen. Van 34% in Binnenstad en Rivierenwijk en Bergweide tot 83% in De Hoven. Het midden van de woonwijken van Deventer is 69%, iets meer dan in Nederland (60%). In 8 van de 14 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 7% in Lettele tot 56% in Borgele en Platvoet. Het midden van de woonwijken van Deventer is 20%, ongeveer een vijfde minder dan in Nederland (25%). In 8 van de 14 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 26% in Binnenstad tot 98% in De Hoven. Het midden van de woonwijken van Deventer is 80%, ongeveer evenveel als in Nederland (73%).
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer, geluid van alle bronnen samen en geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 45 dB of minder in Diepenveen en Lettele tot 55 dB in Binnenstad. Het midden van de woonwijken van Deventer is 50 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 1 van de 14 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB). In 2 van de 14 woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 45 dB of minder in meerdere woonwijken tot 46 dB in Rivierenwijk en Bergweide. Het midden van de woonwijken van Deventer is 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In 13 van de 14 woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Deventer: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 45 dB of minder in Diepenveen en Lettele tot 56 dB in Binnenstad en Rivierenwijk en Bergweide. Het midden van de woonwijken van Deventer is 52 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB). In 2 van de 14 woonwijken: 45 dB of minder.
Groen en water
De hele gemeente: een iets zwakker hitte-eiland dan in Nederland; ongeveer gelijk: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen en gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 20% in Binnenstad tot 75% in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 48%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,1 °C in Lettele tot 1,4 °C in Voorstad. Het midden van de woonwijken van Deventer is 0,8 °C, lager dan in Nederland (1,0 °C). In 10 van de 14 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 42 °C in Lettele tot 46 °C in Colmschate-Vijfhoek. Het midden van de woonwijken van Deventer is 44 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,3 mm per jaar in Lettele tot -0,7 mm per jaar in Diepenveen. Het midden van de woonwijken van Deventer is -1,0 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een huisarts, een school voor voortgezet onderwijs en een kinderdagverblijf verder weg dan in Nederland; een treinstation iets dichterbij; ongeveer even ver: een basisschool, een grote supermarkt, een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,4 km in De Hoven tot 1,7 km in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 0,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,5 km in Keizerslanden tot 3,9 km in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 1,0 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,4 km in Colmschate-Noord tot 1,5 km in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,3 km in Voorstad tot 1,5 km in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,5 km in Colmschate-Noord tot 7,2 km in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 1,9 km, verder dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 8 van de 14 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 0,9 km in Colmschate-Noord tot 7,1 km in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 2,2 km, dichterbij dan in Nederland (3,0 km). Vanuit 9 van de 14 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,3 km in De Hoven tot 2,4 km in Colmschate-Vijfhoek. Het midden van de woonwijken van Deventer is 1,4 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,5 km).
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 0,5 km in De Hoven tot 2,4 km in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 1,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (1,7 km).
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: huishoudens van een persoon, inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, bewoners tevreden met hun woonomgeving, huishoudens met kinderen en inwoners jonger dan vijftien ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Huishoudens met kinderen. Van 13% in Binnenstad tot 52% in Colmschate-Vijfhoek. Het midden van de woonwijken van Deventer is 34%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 18% in Colmschate-Vijfhoek tot 63% in Binnenstad. Het midden van de woonwijken van Deventer is 32%, iets minder dan in Nederland (37%). In 8 van de 14 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 7% in Binnenstad tot 19% in Colmschate-Vijfhoek en Schalkhaar. Het midden van de woonwijken van Deventer is 14%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 10% in Rivierenwijk en Bergweide tot 30% in Diepenveen. Het midden van de woonwijken van Deventer is 20%, ongeveer evenveel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 70% in Rivierenwijk en Bergweide tot 96% in Lettele. Het midden van de woonwijken van Deventer is 89%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Deventer
De gemeente Deventer heeft veel meer aardgasvrije woningen dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Deventer liggen een huisarts en een school voor voortgezet onderwijs verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen en minder stikstofdioxide (NO2) in de lucht dan in Nederland; iets meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving; ongeveer gelijk: roet in de lucht, woningen met zonnestroom, fijnstof (PM10) in de lucht en fijnstof (PM2,5) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Deventer
- Bathmen: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een zwakker hitte-eiland; een school voor voortgezet onderwijs en een treinstation veel verder weg.
- Binnenstad: veel meer aardgasvrije woningen, en veel minder woningen met zonnestroom, eengezinswoningen en huishoudens met kinderen.
- Borgele en Platvoet: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen, en minder eengezinswoningen; een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
- Colmschate-Noord: een school voor voortgezet onderwijs en een treinstation veel dichterbij, en een oprit van een hoofdweg en een basisschool dichterbij.
- Colmschate-Vijfhoek: minder huishoudens van een persoon, inwoners van vijfenzestig jaar en ouder en huurwoningen; een bibliotheek verder weg.
- Colmschate-Zuid: meer inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en een sterker hitte-eiland; een grote supermarkt en een huisarts verder weg.
- De Hoven: een huisarts veel verder weg, en een bibliotheek, een oprit van een hoofdweg en een grote supermarkt veel dichterbij.
- Diepenveen: een hogere woningwaarde, veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een veel zwakker hitte-eiland; een treinstation veel verder weg.
- Keizerslanden: veel meer aardgasvrije woningen, huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen; een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij.
- Lettele: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een veel zwakker hitte-eiland; een huisarts en een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg.
- Rivierenwijk en Bergweide: veel meer aardgasvrije woningen en huurwoningen, en veel minder koopwoningen en inwoners van vijfenzestig jaar en ouder.
- Schalkhaar: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een veel zwakker hitte-eiland; een grote supermarkt en een treinstation verder weg.
- Voorstad: veel meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving, een veel sterker hitte-eiland en meer huurwoningen van een woningcorporatie; een kinderdagverblijf veel dichterbij.
- Zandweerd: meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en huurwoningen; een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij en een grote supermarkt dichterbij.
De wijken van Deventer op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Deventer. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Deventer
| Keizerslanden | 12.900 | 37% | 63% | 32% | € 279.000 | 2,3 km | 50 dB | 9,2 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Colmschate-Vijfhoek | 12.525 | 81% | 19% | 52% | € 425.000 | 2,1 km | 48 dB | 8,8 µg/m³ |
| Zandweerd | 11.940 | 52% | 48% | 27% | € 284.000 | 1,9 km | 50 dB | 9,2 µg/m³ |
| Voorstad | 10.670 | 46% | 54% | 30% | € 278.000 | 1,3 km | 51 dB | 10,8 µg/m³ |
| Colmschate-Zuid | 9.140 | 65% | 35% | 33% | € 362.000 | 2,1 km | 51 dB | 10,3 µg/m³ |
| Binnenstad | 8.930 | 34% | 66% | 13% | € 335.000 | 1,0 km | 55 dB | 11,2 µg/m³ |
| Schalkhaar | 6.175 | 72% | 28% | 42% | € 472.000 | 3,3 km | 46 dB | 8,8 µg/m³ |
| Bathmen | 5.935 | 77% | 23% | 37% | € 448.000 | 6,4 km | 50 dB | 9,6 µg/m³ |
| Colmschate-Noord | 5.795 | 76% | 24% | 38% | € 286.000 | 0,9 km | 49 dB | 9,8 µg/m³ |
| Rivierenwijk en Bergweide | 5.760 | 34% | 66% | 30% | € 250.000 | 2,0 km | 53 dB | 11,3 µg/m³ |
| Borgele en Platvoet | 5.355 | 41% | 59% | 30% | € 296.000 | 3,2 km | 48 dB | 8,7 µg/m³ |
| Diepenveen | 4.890 | 74% | 26% | 34% | € 529.000 | 4,5 km | 45 dB of minder | 7,8 µg/m³ |
| De Hoven | 2.275 | 83% | 17% | 39% | € 373.000 | 2,8 km | 48 dB | 9,7 µg/m³ |
| Lettele | 1.695 | 80% | 20% | 39% | € 500.000 | 7,1 km | 45 dB of minder | 7,8 µg/m³ |
| midden van Deventer | 69% | 32% | 34% | € 348.000 | 2,2 km | 50 dB | 9,4 µg/m³ |
Ook in Deventer, maar met minder dan duizend inwoners: Okkenbroek.
Woonplaatsen in de gemeente Deventer
Deze woonplaatsen hebben een andere naam dan de gemeente en een eigen pagina, met de cijfers naast de hele gemeente en Nederland.
- Bathmen 2.545 woonadressen
- Schalkhaar 2.387 woonadressen
- Diepenveen 2.180 woonadressen
- Colmschate 667 woonadressen
- Lettele 630 woonadressen
- Okkenbroek 191 woonadressen
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Deventer
In de gemeente Deventer is 56% van de woningen een koopwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (60%). In 9 van de 14 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben De Hoven (83%), Colmschate-Vijfhoek (81%) en Lettele (80%); het laagste heeft Rivierenwijk en Bergweide (34%).
Van de woningen in de gemeente Deventer is 67% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer evenveel als in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben De Hoven (98%), Colmschate-Vijfhoek (93%) en Diepenveen (91%); het laagste heeft Binnenstad (26%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Deventer € 342.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Diepenveen (€ 529.000), Lettele (€ 500.000) en Schalkhaar (€ 472.000); de laagste heeft Rivierenwijk en Bergweide (€ 250.000).
Huren in Deventer
In de gemeente Deventer is 44% van de woningen een huurwoning, iets meer dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 29% van alle woningen, iets meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Binnenstad (66%), Rivierenwijk en Bergweide (66%) en Keizerslanden (63%); het laagste heeft De Hoven (17%).
Deventer naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Deventer | 56% | 44% | 32% | € 342.000 | 2,5 km | 50 dB | 9,5 µg/m³ |
| Lochem | 71% | 29% | 31% | € 464.000 | 4,7 km | 48 dB | 8,2 µg/m³ |
| Olst-Wijhe | 70% | 30% | 35% | € 390.000 | 2,4 km | 47 dB | 8,0 µg/m³ |
| Raalte | 69% | 31% | 35% | € 390.000 | 3,3 km | 49 dB | 8,1 µg/m³ |
| Rijssen-Holten | 69% | 31% | 43% | € 380.000 | 1,8 km | 50 dB | 9,0 µg/m³ |
| Voorst | 68% | 32% | 34% | € 452.000 | 2,6 km | 49 dB | 9,1 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |