Hoe is het wonen in Maastricht?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Maastricht heeft 7 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (10% tegen 4%) en veel minder huishoudens met kinderen (18% tegen 33%). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Maastricht en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Maastricht in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Maastricht
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: meer huurwoningen en huurwoningen van een woningcorporatie, en minder koopwoningen en eengezinswoningen dan in Nederland; een iets lagere woningwaarde.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 250.000 in Buitenwijk West tot € 475.000 in Buitenwijk Zuidwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is € 296.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000). In 6 van de 7 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 22% in Centrum tot 72% in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 39%, ongeveer een derde minder dan in Nederland (60%). In 5 van de 7 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 6% in Buitenwijk Zuidwest tot 49% in Buitenwijk West. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 30%, ongeveer een vijfde meer dan in Nederland (25%). In 4 van de 7 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 16% in Centrum tot 87% in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 55%, bijna een kwart minder dan in Nederland (73%). In 6 van de 7 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van wegverkeer en geluid van alle bronnen samen ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 46 dB in Buitenwijk Noordoost tot 54 dB in Centrum. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 1 van de 7 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Maastricht: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Maastricht: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 49 dB in Buitenwijk Zuidwest tot 56 dB in Buitenwijk Noordwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een sterker hitte-eiland dan in Nederland; ongeveer gelijk: groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen en gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 22% in Centrum tot 57% in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 45%, ongeveer evenveel als in Nederland (45%).
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,4 °C in Buitenwijk Noordoost tot 1,8 °C in Centrum. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 1,2 °C, hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 6 van de 7 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 44 °C in Buitenwijk Zuidwest tot 46 °C in Buitenwijk Oost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,3 mm per jaar in Buitenwijk Noordwest tot -1,0 mm per jaar in Buitenwijk Zuidwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is -1,1 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een oprit van een hoofdweg, een bibliotheek en een kinderdagverblijf verder weg dan in Nederland; een school voor voortgezet onderwijs iets verder weg en een treinstation iets dichterbij; ongeveer even ver: een basisschool, een huisarts en een grote supermarkt.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in Centrum tot 3,6 km in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,6 km in Buitenwijk West en Buitenwijk Oost tot 1,8 km in Buitenwijk Noordwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,6 km in Buitenwijk West tot 1,7 km in Buitenwijk Noordwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,5 km in Buitenwijk Oost tot 1,8 km in Buitenwijk Noordwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 0,6 km, verder dan in Nederland (0,5 km). Vanuit 6 van de 7 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 1,2 km in Buitenwijk Oost tot 5,5 km in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 2,0 km, verder dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 5 van de 7 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,6 km in Centrum en Buitenwijk Zuidoost tot 4,6 km in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 2,8 km, ongeveer even ver als in Nederland (3,0 km).
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 1,5 km in Buitenwijk West tot 5,5 km in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 2,1 km, verder dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 6 van de 7 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,0 km in Buitenwijk Oost tot 4,3 km in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 2,3 km, verder dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 5 van de 7 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: meer huishoudens van een persoon, veel minder huishoudens met kinderen en minder inwoners jonger dan vijftien dan in Nederland; ongeveer gelijk: inwoners van vijfenzestig jaar en ouder en bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen. Van 5% in Centrum tot 25% in Buitenwijk Noordoost. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 21%, ongeveer een derde minder dan in Nederland (33%). In alle woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Huishoudens van een persoon. Van 37% in Buitenwijk Noordoost tot 75% in Centrum. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 54%, ongeveer anderhalf keer zo veel als in Nederland (37%). In 6 van de 7 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 4% in Centrum tot 13% in Buitenwijk Zuidwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 10%, ongeveer een derde minder dan in Nederland (15%). In alle woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 18% in Centrum tot 31% in Buitenwijk Zuidwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 25%, iets meer dan in Nederland (21%). In 5 van de 7 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 79% in Buitenwijk Oost tot 94% in Buitenwijk Zuidwest. Het midden van de woonwijken van Maastricht is 86%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Maastricht
De gemeente Maastricht heeft veel meer aardgasvrije woningen, meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving, huishoudens van een persoon, huurwoningen en huurwoningen van een woningcorporatie, een sterker hitte-eiland, veel minder huishoudens met kinderen, en minder woningen met zonnestroom, koopwoningen, eengezinswoningen en inwoners jonger dan vijftien dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Maastricht liggen een oprit van een hoofdweg en een bibliotheek verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen, meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en minder woningen met zonnestroom dan in Nederland; iets meer roet in de lucht en iets minder fijnstof (PM10) in de lucht; ongeveer gelijk: fijnstof (PM2,5) in de lucht en stikstofdioxide (NO2) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Maastricht
- Centrum: veel meer aardgasvrije woningen, en veel minder woningen met zonnestroom, huishoudens met kinderen en eengezinswoningen.
- Buitenwijk Zuidwest: meer koopwoningen, een hogere woningwaarde, veel minder huurwoningen van een woningcorporatie en minder huurwoningen.
- Buitenwijk West: meer huurwoningen van een woningcorporatie; een oprit van een hoofdweg en een treinstation verder weg, en een school voor voortgezet onderwijs dichterbij.
- Buitenwijk Noordwest: een kinderdagverblijf, een huisarts, een basisschool en een grote supermarkt veel verder weg.
- Buitenwijk Oost: een sterker hitte-eiland en meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving; een oprit van een hoofdweg veel dichterbij en een school voor voortgezet onderwijs dichterbij.
- Buitenwijk Noordoost: veel minder adressen per vierkante kilometer in de omgeving en een veel zwakker hitte-eiland; een grote supermarkt en een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg.
- Buitenwijk Zuidoost: veel meer aardgasvrije woningen; een oprit van een hoofdweg veel dichterbij en een treinstation dichterbij.
De wijken van Maastricht op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Maastricht. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Maastricht
| Buitenwijk West | 36.015 | 37% | 62% | 22% | € 250.000 | 4,2 km | 49 dB | 9,0 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Buitenwijk Oost | 32.190 | 39% | 61% | 21% | € 296.000 | 2,2 km | 52 dB | 12,2 µg/m³ |
| Buitenwijk Zuidoost | 21.700 | 43% | 57% | 21% | € 255.000 | 1,6 km | 51 dB | 9,7 µg/m³ |
| Centrum | 21.585 | 22% | 77% | 5% | € 333.000 | 1,6 km | 54 dB | 11,6 µg/m³ |
| Buitenwijk Zuidwest | 9.210 | 64% | 36% | 23% | € 475.000 | 3,5 km | 49 dB | 9,0 µg/m³ |
| Buitenwijk Noordoost | 2.665 | 72% | 28% | 25% | € 296.000 | 4,6 km | 46 dB | 8,8 µg/m³ |
| Buitenwijk Noordwest | 2.195 | 39% | 61% | 19% | € 283.000 | 2,8 km | 53 dB | 10,7 µg/m³ |
| midden van Maastricht | 39% | 61% | 21% | € 296.000 | 2,8 km | 51 dB | 9,7 µg/m³ |
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Maastricht
In de gemeente Maastricht is 38% van de woningen een koopwoning, ongeveer een derde minder dan in Nederland (60%). In 2 van de 7 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning.
Van de woningen in de gemeente Maastricht is 48% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer een derde minder dan in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen heeft Buitenwijk Noordoost (87%), het laagste Centrum (16%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Maastricht € 296.000, iets lager dan in Nederland (€ 356.000).
Huren in Maastricht
In de gemeente Maastricht is 61% van de woningen een huurwoning, ongeveer anderhalf keer zo veel als in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 34% van alle woningen, ongeveer een derde meer dan in Nederland (25%).
Maastricht naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maastricht | 38% | 61% | 18% | € 296.000 | 2,7 km | 51 dB | 11,0 µg/m³ |
| Eijsden-Margraten | 76% | 24% | 33% | € 385.000 | 4,1 km | 48 dB | 8,0 µg/m³ |
| Meerssen | 72% | 28% | 30% | € 343.000 | 1,8 km | 49 dB | 9,6 µg/m³ |
| Valkenburg aan de Geul | 60% | 40% | 26% | € 319.000 | 1,5 km | 51 dB | 7,9 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
- Kadaster: Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG). CC0 1.0, 2026.
- CBS en Kadaster: Wijk- en buurtkaart 2025: grenzen, namen en inwoners van buurten, wijken en gemeenten. CC BY 4.0, 2025.
- CBS en Kadaster: Kerncijfers per buurt, wijk en gemeente 2025: bevolking, huishoudens, dichtheid en oppervlakte. CC BY 4.0, 2025.
- CBS en Kadaster: Kerncijfers per buurt, wijk en gemeente 2024: woningen, WOZ-waarde, energie en nabijheid van voorzieningen. CC BY 4.0, 2024.
- RIVM: Stikstofdioxide (NO2) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Fijnstof (PM2,5) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Fijnstof (PM10) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Roet (EC) in de lucht, jaargemiddelde. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van treinverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2023.
- RIVM: Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van industrie, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van windturbines, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- RIVM: Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Geluid van wegverkeer in de nacht. Public Domain Mark 1.0, 2022.
- RIVM: Tevredenheid van volwassenen met de woonomgeving, per buurt. Public Domain Mark 1.0, 2024.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt. CC BY 4.0, 2022.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Hitte-eiland: hoeveel warmer het is dan in het land eromheen. CC BY 4.0, 2026.
- Climate Adaptation Services (Klimaateffectatlas): Snelheid van bodemdaling, totaal. CC BY 4.0, 2026.
- RIVM: Groen binnen 500 meter van het adres (groenkaart, eigen berekening). Public Domain Mark 1.0, 2022.
- Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), via het RIVM: Advieswaarden voor omgevingsgeluid. geen licentie nodig: alleen de advieswaarde wordt genoemd, 2018.
- Kadaster: BRT Achtergrondkaart, de ondergrond van de kaart. CC BY 4.0, 2026.