Hoe is het wonen in Nieuwegein?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Nieuwegein heeft 15 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (57% tegen 4%) en een treinstation veel verder weg (7,7 km tegen 3,0 km). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Nieuwegein en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Nieuwegein in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Nieuwegein
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: minder eengezinswoningen dan in Nederland; iets meer huurwoningen van een woningcorporatie; ongeveer gelijk: huurwoningen, koopwoningen en de woningwaarde.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 261.000 in Merwestein tot € 451.000 in Blokhoeve. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is € 353.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000).
-
Koopwoningen. Van 26% in Merwestein en Rijnhuizen tot 78% in Blokhoeve. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 59%, ongeveer evenveel als in Nederland (60%).
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 14% in Blokhoeve en Rijnhuizen tot 50% in Merwestein. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 29%, iets meer dan in Nederland (25%). In 10 van de 15 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 4% in Merwestein tot 93% in Hoogzandveld. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 66%, ongeveer evenveel als in Nederland (73%).
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van alle bronnen samen en geluid van wegverkeer ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 49 dB in Vreeswijk en Zandveld tot 57 dB in Merwestein en Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 3 van de 15 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Nieuwegein: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Nieuwegein: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 49 dB in Zandveld tot 57 dB in Merwestein en Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 51 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een sterker hitte-eiland dan in Nederland; iets meer groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 38% in Stadscentrum tot 60% in Hoogzandveld. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 51%, iets meer dan in Nederland (45%). In 11 van de 15 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 0,7 °C in Lekboulevard tot 1,5 °C in Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 1,2 °C, hoger dan in Nederland (1,0 °C). In 11 van de 15 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 43 °C in Vreeswijk tot 47 °C in Stadscentrum. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -2,1 mm per jaar in Merwestein tot -0,8 mm per jaar in Batau Zuid. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is -1,2 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een treinstation veel verder weg, en een bibliotheek, een school voor voortgezet onderwijs en een kinderdagverblijf verder weg dan in Nederland; ongeveer even ver: een basisschool, een grote supermarkt, een huisarts en een oprit van een hoofdweg.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,4 km in Jutphaas Wijkersloot en Stadscentrum tot 2,4 km in Rijnhuizen. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,6 km in vier woonwijken tot 2,3 km in Rijnhuizen. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 0,9 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,4 km in Fokkesteeg en Zandveld tot 2,0 km in Rijnhuizen. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,3 km in Merwestein tot 1,8 km in Rijnhuizen. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 0,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,5 km in Merwestein tot 4,5 km in Galecop. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 2,0 km, verder dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 10 van de 15 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 4,9 km in Blokhoeve tot 10,4 km in Lekboulevard. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 8,0 km, ongeveer tweeënhalf keer zo ver als in Nederland (3,0 km). Vanuit alle woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 0,7 km in Stadscentrum tot 4,0 km in Galecop. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 2,8 km, ongeveer twee keer zo ver als in Nederland (1,5 km). Vanuit 12 van de 15 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 0,5 km in Lekboulevard tot 2,5 km in Zuilenstein. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 1,5 km, iets dichterbij dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 8 van de 15 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: huishoudens van een persoon, inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, bewoners tevreden met hun woonomgeving, huishoudens met kinderen en inwoners jonger dan vijftien ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Huishoudens met kinderen. Van 15% in Rijnhuizen en Stadscentrum tot 44% in Hoogzandveld en Zandveld. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 33%, ongeveer evenveel als in Nederland (33%).
-
Huishoudens van een persoon. Van 25% in Hoogzandveld tot 62% in Merwestein. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 37%, ongeveer evenveel als in Nederland (37%).
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 9% in Rijnhuizen tot 20% in Hoogzandveld en Zandveld. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 15%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 6% in Rijnhuizen tot 41% in Lekboulevard. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 22%, ongeveer evenveel als in Nederland (21%).
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 71% in Merwestein tot 92% in Blokhoeve. Het midden van de woonwijken van Nieuwegein is 86%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Nieuwegein
De gemeente Nieuwegein heeft veel meer aardgasvrije woningen en meer stikstofdioxide (NO2) in de lucht dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Nieuwegein liggen een treinstation veel verder weg, en een bibliotheek en een school voor voortgezet onderwijs verder weg dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen, en meer stikstofdioxide (NO2) in de lucht, adressen per vierkante kilometer in de omgeving en roet in de lucht dan in Nederland; iets meer fijnstof (PM2,5) in de lucht; ongeveer gelijk: woningen met zonnestroom en fijnstof (PM10) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Nieuwegein
- Batau Noord: een school voor voortgezet onderwijs en een oprit van een hoofdweg verder weg.
- Batau Zuid: veel minder aardgasvrije woningen en minder huurwoningen; een bibliotheek en een oprit van een hoofdweg dichterbij.
- Blokhoeve: veel minder huurwoningen van een woningcorporatie en huurwoningen; een kinderdagverblijf en een basisschool veel verder weg.
- Doorslag: een school voor voortgezet onderwijs veel dichterbij, en een oprit van een hoofdweg en een bibliotheek dichterbij.
- Fokkesteeg: meer aardgasvrije woningen; een oprit van een hoofdweg verder weg en een basisschool dichterbij.
- Galecop: meer aardgasvrije woningen; een school voor voortgezet onderwijs veel verder weg, een basisschool verder weg en een huisarts dichterbij.
- Hoogzandveld: meer woningen met zonnestroom, veel minder aardgasvrije woningen en een zwakker hitte-eiland; een huisarts dichterbij.
- Jutphaas Wijkersloot: meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving en veel minder aardgasvrije woningen; een bibliotheek veel dichterbij en een grote supermarkt dichterbij.
- Lekboulevard: veel meer inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en veel minder eengezinswoningen en woningen met zonnestroom; een oprit van een hoofdweg veel dichterbij.
- Merwestein: veel minder eengezinswoningen en woningen met zonnestroom; een school voor voortgezet onderwijs en een bibliotheek veel dichterbij.
- Rijnhuizen: veel minder eengezinswoningen en inwoners van vijfenzestig jaar en ouder; een kinderdagverblijf en een grote supermarkt veel verder weg.
- Stadscentrum: veel minder woningen met zonnestroom, eengezinswoningen en huishoudens met kinderen; een bibliotheek veel dichterbij.
- Vreeswijk: veel minder aardgasvrije woningen; een grote supermarkt veel verder weg, een school voor voortgezet onderwijs verder weg en een huisarts dichterbij.
- Zandveld: meer huurwoningen van een woningcorporatie, veel minder aardgasvrije woningen, en minder inwoners van vijfenzestig jaar en ouder; een basisschool dichterbij.
- Zuilenstein: veel minder aardgasvrije woningen; een oprit van een hoofdweg verder weg en een bibliotheek dichterbij.
De wijken van Nieuwegein op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Nieuwegein. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Nieuwegein
| Galecop | 8.115 | 70% | 30% | 34% | € 417.000 | 6,1 km | 50 dB | 16,8 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Batau Noord | 7.440 | 61% | 39% | 33% | € 365.000 | 6,8 km | 50 dB | 16,1 µg/m³ |
| Fokkesteeg | 6.600 | 59% | 41% | 37% | € 329.000 | 8,7 km | 50 dB | 14,4 µg/m³ |
| Batau Zuid | 6.595 | 71% | 29% | 42% | € 367.000 | 7,8 km | 51 dB | 16,8 µg/m³ |
| Jutphaas Wijkersloot | 6.400 | 48% | 52% | 28% | € 317.000 | 7,1 km | 50 dB | 15,6 µg/m³ |
| Doorslag | 6.020 | 68% | 32% | 33% | € 357.000 | 9,0 km | 52 dB | 16,8 µg/m³ |
| Zuilenstein | 5.345 | 64% | 36% | 37% | € 353.000 | 6,3 km | 51 dB | 15,3 µg/m³ |
| Vreeswijk | 3.360 | 58% | 42% | 33% | € 368.000 | 9,5 km | 49 dB | 14,2 µg/m³ |
| Hoogzandveld | 3.020 | 59% | 41% | 44% | € 357.000 | 10,0 km | 51 dB | 15,8 µg/m³ |
| Zandveld | 2.370 | 56% | 44% | 44% | € 344.000 | 9,8 km | 49 dB | 15,3 µg/m³ |
| Stadscentrum | 2.325 | 34% | 66% | 15% | € 280.000 | 8,0 km | 57 dB | 15,9 µg/m³ |
| Rijnhuizen | 2.250 | 26% | 74% | 15% | € 286.000 | 6,6 km | 55 dB | 15,6 µg/m³ |
| Blokhoeve | 1.785 | 78% | 22% | 35% | € 451.000 | 4,9 km | 53 dB | 16,4 µg/m³ |
| Lekboulevard | 1.680 | 49% | 51% | 22% | € 331.000 | 10,4 km | 53 dB | 16,3 µg/m³ |
| Merwestein | 1.650 | 26% | 74% | 19% | € 261.000 | 8,1 km | 57 dB | 15,7 µg/m³ |
| midden van Nieuwegein | 59% | 41% | 33% | € 353.000 | 8,0 km | 51 dB | 15,8 µg/m³ |
Ook in Nieuwegein, maar met minder dan duizend inwoners: De Wiers, Het Klooster, Hoge Landen, Huis de Geer, Laagraven, Park Oudegein, Plettenburg.
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Nieuwegein
In de gemeente Nieuwegein is 58% van de woningen een koopwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (60%). In 10 van de 15 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Blokhoeve (78%), Batau Zuid (71%) en Galecop (70%); het laagste heeft Rijnhuizen (26%).
Van de woningen in de gemeente Nieuwegein is 58% een eengezinswoning (geen flat of appartement), ongeveer een vijfde minder dan in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Hoogzandveld (93%), Zandveld (76%) en Batau Zuid (74%); het laagste heeft Merwestein (4%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Nieuwegein € 351.000, ongeveer even hoog als in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Blokhoeve (€ 451.000), Galecop (€ 417.000) en Vreeswijk (€ 368.000); de laagste heeft Merwestein (€ 261.000).
Huren in Nieuwegein
In de gemeente Nieuwegein is 42% van de woningen een huurwoning, ongeveer evenveel als in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 29% van alle woningen, iets meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Merwestein (74%), Rijnhuizen (74%) en Stadscentrum (66%); het laagste heeft Blokhoeve (22%).
Nieuwegein naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nieuwegein | 58% | 42% | 32% | € 351.000 | 7,7 km | 51 dB | 15,8 µg/m³ |
| Houten | 67% | 33% | 40% | € 501.000 | 2,6 km | 48 dB | 12,6 µg/m³ |
| IJsselstein | 64% | 36% | 39% | € 424.000 | 11,2 km | 50 dB | 13,4 µg/m³ |
| Utrecht | 44% | 56% | 26% | € 450.000 | 2,0 km | 52 dB | 17,7 µg/m³ |
| Vijfheerenlanden | 63% | 37% | 40% | € 390.000 | 7,2 km | 51 dB | 13,6 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |