Hoe is het wonen in Utrecht?
Dat hangt af van wie je bent: een gezin met kinderen zoekt iets anders dan een student of iemand met pensioen. Utrecht heeft 10 woonwijken. Tegenover Nederland valt in de hele gemeente vooral op: veel meer aardgasvrije woningen (34% tegen 4%) en veel meer adressen per vierkante kilometer in de omgeving (3.642 tegen 1.640). Hieronder staan de woonwijken naast elkaar, met bij elk getal het midden van de woonwijken van Utrecht en van Nederland.
Bijgewerkt op , de datum van de jongste bron op deze pagina.
De woonwijken van Utrecht in vijf thema's
- het midden van de woonwijken van Utrecht
- Nederland
- een woonwijk
- bij geluid: het advies van de WHO als lijn, erboven amber
Prijs en soort woningen
De hele gemeente: meer huurwoningen en huurwoningen van een woningcorporatie, een hogere woningwaarde, en minder eengezinswoningen en koopwoningen dan in Nederland.
-
Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting. Van € 293.000 in Overvecht tot € 573.000 in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is € 470.000, ongeveer een derde hoger dan in Nederland (€ 356.000). In 9 van de 10 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Koopwoningen. Van 21% in Overvecht tot 71% in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 42%, ongeveer een derde minder dan in Nederland (60%). In 9 van de 10 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Huurwoningen van een woningcorporatie. Van 17% in Noordoost en Binnenstad tot 61% in Overvecht. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 28%, iets meer dan in Nederland (25%). In 5 van de 10 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Eengezinswoningen. Van 20% in Binnenstad tot 83% in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 37%, ongeveer half zo veel als in Nederland (73%). In 9 van de 10 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
Rust en geluid
De hele gemeente: geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight), geluid van alle bronnen samen en geluid van wegverkeer ongeveer gelijk aan Nederland.
-
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 50 dB in Vleuten-De Meern tot 54 dB in Overvecht en Binnenstad. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 52 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (51 dB). In 2 van de 10 woonwijken ligt de waarde boven het advies van de WHO (53 dB).
-
Geluid van treinen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Utrecht: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (54 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van vliegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Het midden van de woonwijken van Utrecht: 45 dB of minder, Nederland 45 dB of minder. In geen enkele woonwijk ligt de waarde boven het advies van de WHO (45 dB). In alle woonwijken: 45 dB of minder.
-
Geluid van alle bronnen samen, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden). Van 52 dB in Vleuten-De Meern tot 56 dB in West en Binnenstad. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 54 dB, ongeveer evenveel als in Nederland (52 dB).
Groen en water
De hele gemeente: een sterker hitte-eiland dan in Nederland; iets minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen; ongeveer gelijk: gevoelstemperatuur op een hete dag (PET).
-
Groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen. Van 22% in Binnenstad tot 51% in Overvecht. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 39%, iets minder dan in Nederland (45%). In 7 van de 10 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Hitte-eiland: hoeveel graden warmer dan het land eromheen. Van 1,1 °C in Vleuten-De Meern tot 2,2 °C in Binnenstad. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 1,6 °C, hoger dan in Nederland (1,0 °C). In alle woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Gevoelstemperatuur op een hete dag (PET), gemiddeld in de buurt. Van 43 °C in Overvecht tot 47 °C in Leidsche Rijn. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 45 °C, ongeveer even hoog als in Nederland (45 °C).
-
Bodemdaling in millimeter per jaar (een min is dalen). Van -1,2 mm per jaar in Leidsche Rijn tot -0,6 mm per jaar in Oost. Het midden van de woonwijken van Utrecht is -0,8 mm per jaar, Nederland -1,2 mm per jaar.
Wat dichtbij is
De hele gemeente: een oprit van een hoofdweg verder weg en een treinstation dichterbij dan in Nederland; een school voor voortgezet onderwijs en een bibliotheek iets dichterbij; ongeveer even ver: een huisarts, een grote supermarkt, een basisschool en een kinderdagverblijf.
-
Afstand tot een grote supermarkt. Van 0,5 km in vier woonwijken tot 1,1 km in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,7 km).
-
Afstand tot een huisarts. Van 0,6 km in vijf woonwijken tot 1,0 km in Leidsche Rijn en Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 0,7 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,8 km).
-
Afstand tot een basisschool. Van 0,5 km in vier woonwijken tot 0,8 km in Zuid en Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 0,6 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,6 km).
-
Afstand tot een kinderdagverblijf. Van 0,4 km in vijf woonwijken tot 0,6 km in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 0,5 km, ongeveer even ver als in Nederland (0,5 km).
-
Afstand tot een school voor voortgezet onderwijs. Van 0,9 km in Binnenstad tot 2,1 km in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 1,2 km, dichterbij dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 7 van de 10 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een treinstation. Van 1,4 km in Binnenstad tot 2,7 km in Overvecht. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 2,0 km, dichterbij dan in Nederland (3,0 km). Vanuit alle woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een bibliotheek. Van 1,0 km in Zuid tot 2,3 km in Oost. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 1,3 km, iets dichterbij dan in Nederland (1,5 km). Vanuit 9 van de 10 woonwijken is dat dichterbij dan in Nederland.
-
Afstand tot een oprit van een hoofdweg. Van 1,5 km in Oost tot 3,1 km in Noordwest. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 2,1 km, verder dan in Nederland (1,7 km). Vanuit 8 van de 10 woonwijken is dat verder dan in Nederland.
Wie er wonen en hoe tevreden ze zijn
De hele gemeente: meer huishoudens van een persoon, veel minder inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en minder huishoudens met kinderen dan in Nederland; ongeveer gelijk: inwoners jonger dan vijftien en bewoners tevreden met hun woonomgeving.
-
Huishoudens met kinderen. Van 7% in Binnenstad tot 52% in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 23%, ongeveer een derde minder dan in Nederland (33%). In 8 van de 10 woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Huishoudens van een persoon. Van 25% in Vleuten-De Meern tot 71% in Oost. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 54%, ongeveer anderhalf keer zo veel als in Nederland (37%). In 8 van de 10 woonwijken is dat hoger dan in Nederland.
-
Inwoners jonger dan vijftien. Van 4% in Binnenstad tot 22% in Leidsche Rijn. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 14%, ongeveer evenveel als in Nederland (15%).
-
Inwoners van vijfenzestig jaar en ouder. Van 7% in Leidsche Rijn tot 14% in Overvecht. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 12%, ongeveer half zo veel als in Nederland (21%). In alle woonwijken is dat lager dan in Nederland.
-
Bewoners tevreden met hun woonomgeving. Van 69% in Overvecht tot 92% in Vleuten-De Meern. Het midden van de woonwijken van Utrecht is 88%, ongeveer evenveel als in Nederland (89%).
Wat opvalt in Utrecht
De gemeente Utrecht heeft veel meer aardgasvrije woningen en adressen per vierkante kilometer in de omgeving, een sterker hitte-eiland, meer stikstofdioxide (NO2) in de lucht, huishoudens van een persoon, huurwoningen en roet in de lucht, een hogere woningwaarde, veel minder inwoners van vijfenzestig jaar en ouder, en minder eengezinswoningen, woningen met zonnestroom en koopwoningen dan het midden van Nederland. Vanuit de gemeente Utrecht liggen een oprit van een hoofdweg verder weg en een treinstation dichterbij dan in het midden van Nederland.
Buiten de vijf thema's, voor de hele gemeente: veel meer aardgasvrije woningen en adressen per vierkante kilometer in de omgeving, meer stikstofdioxide (NO2) in de lucht en roet in de lucht, en minder woningen met zonnestroom dan in Nederland; iets meer fijnstof (PM2,5) in de lucht; ongeveer gelijk: fijnstof (PM10) in de lucht.
De woonwijken in een zin: de grootste verschillen met het midden van Utrecht
- West: veel minder aardgasvrije woningen en minder groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen; een oprit van een hoofdweg verder weg.
- Noordwest: minder aardgasvrije woningen en groen binnen 500 meter: het deel van de cirkel om het adres met groen; een oprit van een hoofdweg verder weg.
- Overvecht: veel meer huurwoningen van een woningcorporatie en aardgasvrije woningen, veel minder koopwoningen, en minder eengezinswoningen.
- Noordoost: meer koopwoningen, en minder aardgasvrije woningen en huurwoningen van een woningcorporatie.
- Oost: minder huishoudens met kinderen en inwoners jonger dan vijftien; een bibliotheek verder weg en een oprit van een hoofdweg dichterbij.
- Binnenstad: veel minder woningen met zonnestroom, inwoners jonger dan vijftien, huishoudens met kinderen en eengezinswoningen.
- Zuid: meer huurwoningen van een woningcorporatie en veel minder aardgasvrije woningen; een basisschool en een school voor voortgezet onderwijs verder weg.
- Zuidwest: meer aardgasvrije woningen, en minder eengezinswoningen, woningen met zonnestroom en koopwoningen.
- Leidsche Rijn: veel meer aardgasvrije woningen, woningen met zonnestroom en huishoudens met kinderen; een grote supermarkt verder weg.
- Vleuten-De Meern: veel meer huishoudens met kinderen en eengezinswoningen, en veel minder aardgasvrije woningen en adressen per vierkante kilometer in de omgeving.
De wijken van Utrecht op de kaart
Koopwoningen
Huishoudens met kinderen
Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden)
- 45 dB of minder
- tot en met 53 dB, het advies van de WHO
- boven het advies
De grenzen van de wijken van Utrecht. De kaart laadt pas na de klik, met de achtergrondkaart van het Kadaster.
Alle woonwijken van Utrecht
| Vleuten-De Meern | 51.245 | 71% | 29% | 52% | € 573.000 | 2,2 km | 50 dB | 15,1 µg/m³ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Leidsche Rijn | 51.080 | 51% | 49% | 43% | € 520.000 | 1,5 km | 52 dB | 18,5 µg/m³ |
| Noordwest | 45.050 | 41% | 59% | 22% | € 392.000 | 2,0 km | 52 dB | 17,3 µg/m³ |
| Zuidwest | 40.960 | 30% | 70% | 22% | € 359.000 | 2,3 km | 52 dB | 19,0 µg/m³ |
| Noordoost | 40.040 | 56% | 44% | 22% | € 529.000 | 1,7 km | 52 dB | 15,9 µg/m³ |
| Overvecht | 35.770 | 21% | 79% | 29% | € 293.000 | 2,7 km | 54 dB | 15,0 µg/m³ |
| Oost | 33.745 | 41% | 59% | 13% | € 509.000 | 2,1 km | 52 dB | 16,9 µg/m³ |
| West | 29.460 | 51% | 49% | 23% | € 431.000 | 1,7 km | 53 dB | 19,0 µg/m³ |
| Zuid | 28.760 | 42% | 58% | 23% | € 385.000 | 2,0 km | 52 dB | 18,5 µg/m³ |
| Binnenstad | 20.645 | 30% | 70% | 7% | € 534.000 | 1,4 km | 54 dB | 18,8 µg/m³ |
| midden van Utrecht | 42% | 59% | 23% | € 470.000 | 2,0 km | 52 dB | 17,9 µg/m³ |
Woonplaatsen in de gemeente Utrecht
Deze woonplaatsen hebben een andere naam dan de gemeente en een eigen pagina, met de cijfers naast de hele gemeente en Nederland.
- Vleuten 10.183 woonadressen
- De Meern 8.659 woonadressen
- Haarzuilens 210 woonadressen
Welke wijk past bij wie?
Kies wie je bent. De volgorde komt uit een paar cijfers per profiel, met de gewichten erbij. De weging is een voorstel tot hij is vastgesteld; een lagere plek is geen oordeel over de wijk of de mensen die er wonen.
Gezin met kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huishoudens met kinderen 2; Afstand tot een basisschool 2; Afstand tot een kinderdagverblijf 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Stel zonder kinderen
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Oudere
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een huisarts 3; Afstand tot een grote supermarkt 2; Geluid van wegverkeer, gemiddeld over dag, avond en nacht (Lden) 1.
Starter
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Gemiddelde WOZ-waarde, de waarde voor de belasting 2; Huishoudens van een persoon 1.
Nieuw in Nederland
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Afstand tot een treinstation 2; Afstand tot een grote supermarkt 1; Afstand tot een huisarts 1; Afstand tot een basisschool 1.
Huurder
Gewichten (een voorstel, zie de methode):Huurwoningen 3; Afstand tot een treinstation 1; Afstand tot een grote supermarkt 1.
Een huis kopen in Utrecht
In de gemeente Utrecht is 44% van de woningen een koopwoning, ruim een kwart minder dan in Nederland (60%). In 4 van de 10 woonwijken is meer dan de helft van de woningen een koopwoning. Het hoogste aandeel koopwoningen hebben Vleuten-De Meern (71%), Noordoost (56%) en West (51%); het laagste heeft Overvecht (21%).
Van de woningen in de gemeente Utrecht is 42% een eengezinswoning (geen flat of appartement), iets meer dan half zo veel als in Nederland (73%). Het hoogste aandeel eengezinswoningen hebben Vleuten-De Meern (83%), Leidsche Rijn (54%) en Noordwest (46%); het laagste heeft Binnenstad (20%).
De gemiddelde WOZ-waarde (de waarde voor de belasting, geen verkoopprijs) is in de gemeente Utrecht € 450.000, ruim een kwart hoger dan in Nederland (€ 356.000). De hoogste gemiddelde WOZ-waarde hebben Vleuten-De Meern (€ 573.000), Binnenstad (€ 534.000) en Noordoost (€ 529.000); de laagste heeft Overvecht (€ 293.000).
Huren in Utrecht
In de gemeente Utrecht is 56% van de woningen een huurwoning, ongeveer een derde meer dan in Nederland (40%). Woningcorporaties verhuren 31% van alle woningen, bijna een kwart meer dan in Nederland (25%). Het hoogste aandeel huurwoningen hebben Overvecht (79%), Binnenstad (70%) en Zuidwest (70%); het laagste heeft Vleuten-De Meern (29%).
Utrecht naast de buurgemeenten
| gemeente | koop | huur | met kinderen | woningwaarde | station | geluid weg | NO2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utrecht | 44% | 56% | 26% | € 450.000 | 2,0 km | 52 dB | 17,7 µg/m³ |
| Bunnik | 74% | 26% | 37% | € 522.000 | 3,5 km | 50 dB | 13,1 µg/m³ |
| De Bilt | 61% | 39% | 35% | € 579.000 | 2,6 km | 49 dB | 12,3 µg/m³ |
| Houten | 67% | 33% | 40% | € 501.000 | 2,6 km | 48 dB | 12,6 µg/m³ |
| IJsselstein | 64% | 36% | 39% | € 424.000 | 11,2 km | 50 dB | 13,4 µg/m³ |
| Montfoort | 74% | 26% | 38% | € 455.000 | 7,3 km | 50 dB | 12,6 µg/m³ |
| Nieuwegein | 58% | 42% | 32% | € 351.000 | 7,7 km | 51 dB | 15,8 µg/m³ |
| Stichtse Vecht | 65% | 35% | 36% | € 461.000 | 3,4 km | 51 dB | 14,9 µg/m³ |
| Woerden | 66% | 34% | 37% | € 412.000 | 3,0 km | 51 dB | 13,7 µg/m³ |
| Zeist | 53% | 47% | 32% | € 524.000 | 3,8 km | 50 dB | 12,1 µg/m³ |
| Nederland | 60% | 40% | 33% | € 356.000 | 3,0 km | 51 dB | 12,0 µg/m³ |
Bronnen
| bron | van | versie | licentie | vermelding |
|---|---|---|---|---|
| BAG Extract 2.0, heel Nederland (lvbag-extract-nl.zip) | Kadaster, gemeenten zijn bronhouder | 08-10-2026 | CC0 1.0 | niet nodig |
| CBS Wijken en Buurten 2025 (wijk- en buurtkaart, vlakken, codes, namen en inwoners) | CBS | 2025 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (CC BY 4.0) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2025, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: bevolking, huishoudens, dichtheid, oppervlakte) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2025 versie 1 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| CBS Wijken en Buurten 2024, kerncijfers per buurt, wijk en gemeente (whitelist B2: woningen, WOZ, energie, nabijheid) | CBS (grenzen met Kadaster) | Wijk- en Buurtkaart 2024 versie 2 | Naamsvermelding verplicht, CBS, Kadaster (link http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.nl) | bron: CBS, Kadaster |
| Stikstofdioxide (NO2), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_NO22024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM2,5), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM252024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Fijnstof (PM10), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (rivm_nsl_20260401_gm_PM102024, publicatie 01-04-2026) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Roet (EC), jaargemiddelde | RIVM | 2024 (nieuwste download rivm_nsl_20260401_gm_EC2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van treinverkeer (Lden) | RIVM | 2023 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van vliegverkeer (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-12-2024, metadata 29-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van industrie (Lden) | RIVM | 2024 (publicatie 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van windturbines (Lden) | RIVM | 2024 (laag van 01-03-2024) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van alle bronnen samen (Lden) | RIVM | 2022 (laag van 01-08-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Geluid van wegverkeer in de nacht (Lnight) | RIVM | 2022 (publicatie 01-02-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Tevreden met de woonomgeving (volwassenen, per buurt, 2024) | RIVM | 2024 (publicatie 31-12-2024, laag van 01-12-2025) | Geen beperkingen (link naar Public Domain Mark 1.0) | niet nodig |
| Gevoelstemperatuur op een hete middag, gemiddeld per buurt (2022) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 2022 (creatie 01-12-2024) | Naamsvermelding verplicht, organisatienaam (link naar CC BY 4.0) | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Hitte-eiland: hoeveel warmer dan het land eromheen | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | onbekend | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Bodemdaling, totaal (snelheid) | Stichting Climate Adaptation Services (CAS) | 23-06-2026 (versie in de laagnaam) | CC BY 4.0, volgens de veelgestelde vragen van de Klimaateffectatlas: "De data vallen namelijk onder de Creative Commons licentie (CC BY 4.0)" | Klimaateffectatlas, 2026 (Climate Adaptation Services) |
| Groen binnen 500 meter (groenkaart 2022, zelf gerekend) | RIVM | rivm_20231221_groenkaart_10m_2022 (jaar 2022, publicatie 01-01-2024) | Geen beperkingen (link naar http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.nl) | RIVM, Groenkaart van Nederland |
| Advieswaarden van de WHO voor geluid (2018), GGD-richtlijn van het RIVM | WHO, pagina van het RIVM | WHO Environmental Noise Guidelines 2018 | niet van toepassing: alleen de advieswaarde als feit genoemd, met bron | WHO (2018), via RIVM |
| BRT Achtergrondkaart (PDOK), stijl pastel, ondergrond van de grote kaart | Kadaster | actueel bij het laden | CC BY 4.0 | Kadaster (BRT Achtergrondkaart) |